Ukrayna Kripto Paralara Yeniden Yeşil Işık Yaktı

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı’dan geçtiğimiz Cuma günü kripto paralar ile alakalı yerel bir kanala röportaj verildi


Başkan yardımcısı Oleksandr Bornyakov, kripto paradan itibari para dönüşümlerine olanak tanıyan ödeme aracıları ile ödeme yapmanın yasal bir hale gelebileceğini söyledi.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı başkan yardımcısı Bornyakov, ülkenin yerel finans kanallarından biri olan Minfin ile gerçekleştirdiği röportajda, Ukrayna’nın kripto paralar ile ilgili yasa taslağının kripto paraları resmi para birimi olacağı anlamına gelmediğini ancak kripto paralar ile ödeme yapılabilmesine izin verileceğini söyledi.

Yerel ödeme kanallarının kripto para ile ödeme yapabilemesi için itibari para dönüşümü şartı da koşulmaktadır.

Ukrayna sınırları içinde mevzuat gereği dolar olarak ödeme yapamazsınız. Bu sebeple, Ukrayna’da kripto para birimleri ancak aracı bir kurum ile harcanabilir olacak. Yani kripto para birimleri anlık olarak itibari paraya dönüştürülmeli.

Başkan yardımcısı Boryakov ayrıca, gelecek olan yasanın kripto para ticaretini ve bu ticaretin kaydını resmileştireceğini açıkladı.

Kripto para ödemeleri konusunda birçok aracı kurumun ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Bu durum da kripto paraların kullanım alanını oldukça genişletebilir.

Ayrıca Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Haziran ayının sonlarına doğru kripto ve dijital paralar üzerine bir yasa tasarısı düzenlenip kabul edilmesini tavsiye etmişti.

Bu arada bu yeni yasa tasarısı, Ukrayna devlet başkanı Volodymyr Zelensky’nin Ödeme Hizmetleri Yasası olarak isimlendirilen yeni bir yasayı kabul etmesinden kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Yasa, resmi olarak Ukrayna Merkez Bankası’nın bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmasına olanak sağlayacak.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

1.523 Comments