KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Tron Coin Nedir? Tron Yatırımcılarına Özel!

Tron’un Tarihi Gelişimi

Tron 2014 yılında Ethereum ağı altında üretilmiş bir tokendi. İlerleyen yıllarda Tron, Ethereum ağından ayrılarak kendi ağını kurmuştur.

Tron’un tarihi ilerleyişindeki önemli gelişmeler şu şekildedir;

2017 Yılı Temmuz ayında Singapur merkezli Tron Vakfı kurulmuştur. Vakfa Justin Sun öncülük etmiştir. Vakıf kurulduktan sonra Tron’un geliştirilmesi ve kendi ağının kurulması için bir çok çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda 2017 Aralık ayında Tron, açık kaynak protokolünü başlattı.

2018 Mayıs ayının son günlerine gelindiğinde Tron, Odyssey 2.0 MainNetini gerçekleştirdi. Odyssey 2.0 güncellemesi Tron için bir dönüm noktası oldu. Çünkü Tron artık kendi ağını kurmuş ve Ethereum ağından ayrılmaya hazırlanmaktaydı.

25 Haziran 2018 tarihe gelindiğinde “Genesis” isimli bloğun çözümlenmesi ile Tron, Ethereum ağından tamamen ayrıldı. Bu tarih Tron Bağımsızlık Günü olarak kabul edilmektedir. Bu tarihe kadar kullanıcıların elinde bulunan ERC-20 tabanlı TRX tokenlar piyasadan tamamen silindi. Elinde bulunanlara da TRC-10 tabanlı yeni TRX coin aynı oranda dağıtıldı.

Tron, 24 Temmuz 2018 yılında Bittorent’i satın alarak bünyesine dahil etti. Bu sayede hem piyasa hem de ağ gücünü ciddi anlamda güçlendirdi.
30 Ağustos 2018 tarihinde Tron sanal makinesi(TVM) resmen başlatıldı. Bu sayede verimli, güvenliği artırılmış, kararlı, kullanışlı ve özel bir blok zinciri sistemi kurulmuş oldu.
2018 yılı Ekim ayında merkeziyetsiz uygulamaların yer alacağı “DappHouse” isimli merkeziyetsiz bir uygulama mağazası kuruldu.

4 Mart 2019 tarihinde Tether şirketi ile anlaşmaya varılarak TRC-20 tabanlı olarak USDT stabilcoin üretimine başlandı.
25 Mayıs 2019 tarihinde Sun Network 1.0 güncellemesi ile DAppChain yan zincir projesi oluşturdu. Bu projedeki amaç, DApp’lerin Tron ağında daha düşük enerji tüketimi ile daha yüksek hız ve güvenlik ile çalışmasını sağlamaktır.

Tarihler 30 Ekim 2019’u gösterdiğinde Tron, tarihinin en büyük ortaklık anlaşmalarından birini teknoloji devi Samsung ile imzaladı. Bu ortaklık kapsamında Samsung Blockchain Keystore ile entegrasyonunu tamamladı. Bu kapsamda Samsung’un tüm cep telefonlarında ortaklığı bulunan Blockchain cüzdanları TRX’i desteklemeye başladı. Ayrıca Tron, Samsung tarafından desteklenen ilk Çin yapımı blok zincir oldu.

12 Kasım 2019 tarihinde Poloniex borsası ile ortaklık imzalandı. Bu sayede Tron blok zinciri üzerinden direk bir borsada işlem yapma olanağı doğdu. Gelişim ve çalışmalarına son hız devam eden Tron, 3 Nisan 2020 tarihinde JUST adında stabilcoin lending(borç verme) platformunu oluşturdu.

Tron’un Faydaları

Bilinenin aksine Tron sadece ağlar arası transferi desteklememektedir. Asıl kullanım amacı Blockchain teknolojisinin sürdürülebilirliği doğrultusunda hizmet vermektir. Geliştiriciler, Tron ağı üzerinden kolay ve özgür bir şekilde kendi akıllı sözleşmelerini, merkeziyetsiz uygulamalarını ve projelerini sergileyebilir hatta pazarlamasını yapabilir. Ağ üzerindeki işlemler Tron coin karşılığından gerçekleştirildiği için Tron ekosistemi sürekli aktif ve güçlenerek yoluna devam edebilmektedir.
Asıl kullanım amacı transfer olmasa da Tron, ağlar arası transfer konusunda da bir çok rakibine göre ön plana çıkmaktadır. Hızlı ve ucuz transferler gerçekleştirmesinden ötürü bir çok kullanıcı, borsa ve ağlar arası transferlerinde sıklıkla Tron’u kullanmaktadır.

Tron’un Market Özellikleri

Tron’un toplam arzı 100,850,743,812 adettir. Dolaşımda bulunan Tron sayısı ise yaklaşık olarak 72 Milyar adettir. Yazımızın paylaşıldığı saat itibariyle Coinmarketcap verilerine göre piyasa değeri yaklaşık olarak 6 milyar 475 milyon dolardır. Yazımızın paylaşıldığı saat itibariyle fiyatı 0,09025 dolar olan Tron, son 24 saatte yaklaşık olarak %18 değer kazanmıştır.

Tron’un Geleceği

Tron, özellikle ağlar arası transferde çok hızlı ve güçlü. Buda kullanım alanı olarak rakiplerine karşı her zaman Tron’u bir adım öne çıkarmaktadır. Bunun yanında toplam arzının yüksek olması rakiplerine fiyat olarak pek yaklaşamayacağını gösteriyor. Ancak bu Tron’un kullanım alanlarını sınırlandırmamaktadır ve gelişimine de fiyatlanmasına da ciddi bir engel değildir. Ethereum gibi ağ transferlerinin öncü isimlerine göre transfer ücretleri çok cüzi olduğu için piyasada her zaman tercih edilebilir konumdadır. Market hacmi büyüklüğü bakımından 25. sırada bulunan Tron, yatırımcıları tarafından gelecek vadeden kripto paralardan biri olarak görülmektedir.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.