KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Tayland Merkez Bankası, Dijital Para Birimini Test Etmeye Hazırlanıyor

Tayland Merkez Bankası(BOT), 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir merkez bankası dijital para birimi(CBDC) test etmek için hazırlıklar yapmayı planlıyor. Bangkok’ta üst düzey yetkili bir ismin yaptığı açıklamada “dijital para biriminin Tayland halkı için alternatif bir ödeme seçeneği olarak uygulanabilir olduğunu söyledi.

Reuters tarafından yayınlanan habere göre Vali Yardımcısı Varchira Arromdee, CBDC’nin ülkenin para politikasını veya finansal sistemdeki para arzını etkilemeyeceğini söyledi. Merkez Bankası, gelecekte dijital paralara olan talebin artacağını bekliyor ve dijital paraların kısmen de olsa nakit kağıt paranın yerini alacağına inanıyor.

Arromdee, Nisan ayında Tayland Merkez Bankası tarafından yayınlanan dijital paralar hakkındaki makaleye de atıfta bulundu. Merkez bankası tarafından Nisan ayında yayınlanan makalede dijital para birimleri üzerine çalışmaların başlatıldığı bildirilmişti. Bu doğrultuda CBDC’nin gerçek bir ortamda geliştirilmesi ve test edilmesi için kılavuzların belirlenmesine yönelik bir kamu anketi de gerçekleştirilmişti. Anket sonucunda da halkın dijital paralara sıcak baktığı gözlemlenmişti.

Ayrıca yapılan açıklamada dijital paranın nakit kağıt paralara benzer olacağı ve ekstra faiz içermeyeceği paylaşıldı. Üretime geçilmesi durumunda finansal kuruluşlar tarafından halka dağıtılması, dönüştürülmesi kurallar ile belirlenmesi ve sınırlı sayıda olması gerekli olduğu söylendi. Amacın devlet tarafından çıkarılan madeni paranın normal mevduatlarla rekabet etmemesini veya aracıların rolünü korurken kara para aklanması gibi sorunları da doğurmaması hedeflenmektedir.

Tayland Merkez Bankası, dijital paranın geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi konusunda halk ve diğer kuruluşların geri bildirimlerini dikkate aldığını belirtti. Bu doğrultuda 2022’nin 2. çeyreğine kadar devam etmesi düşünülen çalışmaların daha hızlı ve verimli olması hedefleniyor.

Ayrıca Merkez Bankası dijital para biriminin geliştirilmesi ve yeni kullanım alanları bulmak için de çalışmalar başlattığını duyurdu. Bu hedef doğrultusunda da özel sektörün ve teknoloji geliştiricilerinin desteğini beklediğini açıkladı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın sonunda da dijital para birimlerinin tüm Tayland için faydalı olmasını, ülke ekonomisine ve finansal istikrarına zarar vermemesini sağlamak ve takip edebilmek için çalışmaların raporlarını belirli aralıklarla paylaşacağını duyurdu.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz