KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Sosyal Medyada Para Kazanan Herkese Vergi Kesintisi Geliyor!

Türkiye’de uzun süredir Vergi Reformu Paketi üzerinde çalışmalar yapılıyordu. Vergi paketinin detayları belli oldu. Bu ayrıntılara göre sosyal medyadan para kazanan herkese yüzde 15 vergi getirileceği belirtildi. Yeni düzenlemelerin önümüzdeki hafta yasallaştırılması bekleniyor.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile sosyal medya kullanıcılarının sayısı da artmaya başladı. Artık neredeyse her 3 kişiden 2’sinde bir akıllı cihaz bulunuyor. Bunun yanında dünya genelinde oldukça fazla sosyal medya ‘influencer’ı mevcut. Bu mecralardan para kazanan kişiler ülkemizde vergi mükellefi olmuştu.

Son düzenlemelerle beraber bu kişilere %15 vergi getirilmesi gündeme oturdu. Vergi Reformu Paketi, yalnızca Youtuber’ları değil sanal ortamda kazanç elde eden herkesi ilgilendiriyor. Aktarılan bilgilere göre yeni düzenlemeler yakında TBMM’ye gönderilecek.

Düzenlemelerin işleyişi Dijital Vergi Dairesi tarafından denetlenecek. Yani sistemin temelinde bu dijital kurumun olduğunu söyleyebiliriz. Bu sistemle beraber dijital alana, yani elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek vergi mükellefi grupları kademeli olarak artırılacak.

Dijital Vergi Dairesi 7/24 hizmet verecek ve bir de Dijital Vergi Asistanı sistemi bulunacak. Denetim ve inceleme işlemleri dijital ortamda gerçekleştirilecek.

Sosyal medya gelirlerinin vergisi nasıl alınacak?

En başta Youtuber’lar olmak üzere sanal ortamda kazanç elde eden herkesten %15 vergi kesintisi yapılacak. Bu kişiler daha önceki düzenlemede yayınlanan reklamlar sebebiyle vergi mükellefi olduysa, ekstra vergilendirilecek.

Defter tutma zorunluluğu olmayacak. Sosyal medya platformlarında ders verenler ve yemek programı yapanlardan yalnızca belli bir izleyici sayısına ulaşanları izlenecek. Google veya YouTube tarafından ödeme yapılan kişilerden bu ödemenin vergisi kesilecek.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.