KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Shiba Inu vs Dogecoin Deseydik; Siz Ne Derdiniz?

Kripto para piyasası son 2 ayda sert düşüşler yaşamaya devam ederken iki köpek coinin rekabeti aralıksız sürmeye devam etmekte. Her iki kripto parada hiç bir projeyi destekler nitelikte olmasa da, özellikle sosyal medyanın etkisi ile yatırımcılarını sevindirmeyi başardı. Yine de yatırımcılar arasında Shiba Inu vs Dogecoin kapışması devam etmekte. Şimdi iki kripto parayı beraber inceleyelim.

Shiba Inu Son Zamanlarda Daha İyi!

Her iki kripto paranın son dönemlerdeki performansını incelediğimizde Shiba Inu daha verimli görünmekte. Son bir hafta içinde SHIB neredeyse %50 değer kazanırken, Dogecoin %40 değer kazanabildi. Bunun yanında son 24 saatte SHIB Dogecoin’e göre daha iyi bir grafik çizmeyi başardı. Özellikle son 24 saatte SHIB %19 değer kazanarak 0,00000963 $ seviyelerine ulaşmayı başardı. Yazımızın paylaşıldığı saat itibariyle fiyatı 0,00000932 $ seviyelerindedir.

Dogecoin Eski Performansını Neden Sergileyemiyor?

Tesla CEO’su Elon Musk’un Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar ile adını kripto para camiasında sıklıkla duyduğumuz Dogecoin, piyasaya çıktığı tarihten bu yana oysaki gayet durgun ilerlemekteydi. Ancak Elon Musk sayesinde büyük bir ilerleme kat ederek piyasaya çıktığı tarihten bu yana gördüğü en yüksek fiyatlara ulaştı. Özellikle Elon Musk’un da piyasayı manüple eden açıklamaları ile piyasadaki saygınlığı azaldıktan sonra Dogecoin’e olan etkiside azalmaya başladı.

Shiba Inu vs Dogecoin karşılaştırmamıza geri dönecek olursak, her iki kripto parada arkasında hiç bir gücün bulunmadığını görüyoruz. Öte yandan destekledikleri ve sürdürebilecekleri hiç bir projeleri de söz konusu değil. Bunun yanında gelecekte değerlenecek bir fikre de sahip değiller. İkisi de şaka amacı ile piyasaya sürülmüş bu köpek temalı kripto paraların mevcut seviyelerine gelmelerindeki en büyük etkenin sosyal medya olduğu net bir şekilde görülmektedir. Özellikle Shiba Inu’nun “Doge katili” sloganı ile piyasaya sürülmesi sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. İki kripto para arasındaki çekişme devam ettikçe yeni yatırımcılar çekmeye devam edeceğe benziyor. Ancak her iki kripto para içinde risk oranı yüksek olduğu için yatırımcıların yatırım yaparken dikkatli olması gerekmektedir.

Sayısal veriler karşılaştırıldığında;
Her iki kripto paranında maksimum arzının sınırsız olduğu görülmektedir. Buda her iki kripto paranın üreticileri ve madencileri tarafından istenildiği takdirde arz artırımı gerçekleştirebileceği anlamına gelmektedir. Bilindiği üzere ticarette arz-talep-fiyat ilişkisi vardır. Yatırımcılar tarafından talep edilen arza ulaşmak ne kadar kolay ise fiyatta o kadar düşük olur. Bunun aksine yatırımcılar tarafından talep edilen arz ne kadar yüksekse fiyatta o kadar yüksek olur.
Yazımızın paylaşıldığı saat itibariyle sosyal medya güçleri kıyaslandığında Dogecoin’in önde olduğu görülmekte. Özellikle en büyük sosyal paylaşım pşatformlarından biri olan Twitter’daki takipçi sayılarına bakıldığında;
Dogecoin’in 1,9 Milyon, Shiba Inu’nun 692 Bin takipçiye sahip oldukları görülmektedir.

Bunun yanında Dogecoin’in 6 Aralık 2013’te piyasaya çıktığı düşünülürse zamana göre gelişme ilerleyişinde 2020 Ağustos ayında piyasaya sürülen Shiba Inu’nun daha başarılı olduğu görülmektedir.

Shiba Inu’nun ilk listelenme fiyatı(Uniswap Borsası verilerine bakılarak) 0,0000000010 $ iken AHT seviyesine ulaştığında fiyatı 0,0000393351 $ olmuştur. Buda Shiba Inu’nun 1 yıllık süre içinde ilk listeleme fiyatı ile AHT seviyesine ulaştığında yaklaşık olarak %12034481 değer kazandığı görülmektedir. Bunun yanında AHT seviyesindeki fiyatı ile şimdiki fiyatı karşılaştırıldığında yaklaşık olarak %86 değer kaybettiği görülmektedir.
Dogecoin’in ilk listelenme fiyatı(Bittrex Borsası verilerine bakılarak) 0,00090264 $ iken AHT seviyesine ulaştığında fiyatı 0,73905 $ olmuştur. Buda Dogecoin’in yaklaşık 9 yıllık süre içinde ilk listeleme fiyatı ile AHT seviyesine ulaştığında yaklaşık olarak %435750 değer kazandığı görülmektedir. Bunun yanında AHT seviyesindeki fiyatı ile şimdiki fiyatı karşılaştırıldığında yaklaşık olarak %78 değer kaybettiği görülmektedir.

Özellikle böylesine çılgınca yükselişleri kaçırdığını düşünen yatırımcıların kripto para piyasasının geçmişine dair bilgileri olmadığında ötürü Dogecoin ve Shiba Inu türevindeki hayvan temalı, projesiz ve maksimum arzı sınırsız olan yani 10 dolar karşılığında milyonlarca alınan coinlere yönelmeye başladığı görülmektedir. Her ne kadar kısa vadede büyük kazanç sağladığı düşünülse de yatırımcı olmanın mantığı riski minimize etmektir. Riski minimize edebilmekte yatırım yapılacak aracın güven vermesi, yükselişinin stabilitesi gibi düşüşünün de stabil olması gerekmektedir.

Shiba Inu vs Dogecoin dedik ve farklı açılardan kıyaslama yaptık. Siz değerli okurlarımızın da yorumlarda fikirlerinizi beyan etmenizi isteriz.