KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

SEC Poloniex’e Dava Açtı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyon’u (SEC) Poloniex’e “kayıtsız bir dijital varlık platformu” olması suçlamasından bulunarak 10 milyon $’lık ceza kestiğini duyurdu.

Poloniex’in bu suçlamaya karşı çıkması beklenirken, kripto platformu hiç bir açıklama yapmaksızın cezayı ödemeyi kabul etti.

Merkezi ABD’de bulunan ve 2014 yılında kurulan Poloniex, 2018 yılında 400 milyon dolar değerinde bir anlaşma ile Circle’a satılmıştı.(Circle, peer-to-peer bir ödeme teknolojisi şirketidir.)

2019 yılının sonlarına doğru şirket Circle bünyesinden ayrıldı ve ismini Polo Digiyal Assets olarak değiştirdi. Tahminlere göre bunun en büyük sebeplerinden biri markanın imzasını tazeleyip yeni bir başlangıçtı. Ayrıca kripto platformunun son sahiplerinin oluşturan topluluğun başında Tron, Bittorent, JST ve SUN gibi coin/tokenlerin sahibi Justin Sun olduğu iddia ediliyor.

SEC tarafından Poloniex’e kesilen ceza Haziran 2017 ile Kasım 2019 yılları arasındaki faaliyetlerinden ötürü. SEC’in iddiasına göre Poloniex’in kayıtlı bir platform olmadığı halde menkul kıymet sınıfında yer alan dijital ürünlerin ticaretini yapmıştır.

SEC’in açıklamasında ayrıca, borsanın menkul kıymet olarak kabul edilebilecek tokenleri listeleme konusunda “agresif” bir yol izlediği söyleniyor.

SEC: Poloniex Menkul Kıymet Yasalarını Çiğnedi!

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan SEC yetkilisi Kristina Littman, “Poloniex, kayıt dışı bir şekilde menkul kıymet satışı gerçekleştirerek, federal menkul kıymet yasalarına uyum sağlamak yerine, elde edebileceği kârı seçti.”

SEC yetkililerine göre Poloniex, belli başlı açıklardan faydalanarak para kazanmaya çalıştı ve SEC’in düzenleyici kimliğini hiçe saydı.

Bu arada geçen Temmuz ayında Circle, SEC’den gelecek bir cezaya ithafen, 10 milyon $’dan fazla bir bütçeyi bu durum için ayırdığını açıklamıştı.

Bildiğiniz gibi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu izinsiz menkul kıymet satışı konusunda çok hassas davranan bir kurum. Geçtiğimiz aylarda SEC, Brad Garlinghouse’un kurucu ortağı olduğu Ripple şirketine de bir dava açmıştı.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz