KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Teknik İncelemesi Artık 13 Yaşında

İkonik Bitcoin ( BTC ) teknik incelemesi, ilk olarak 31 Ekim 2008‘de Satoshi Nakamoto adlı anonim bir kişi veya kuruluş tarafından yayınlandı. Bu teknik incelemenin üstünden tam 13 yıl geçti.

Bitcoin başlıklı Beyaz kağıt, kendi kendini yöneten güvenli ve miktar açısından sınırlı olan bir teknolojiyi yansıtıyordu. Bunun yanında peer-to-peer online ödeme sistemine duyulan ihtiyacı öngörmüştü. Bitcoin ağı 03 Ocak 2009‘da başlatıldı ve her bir Bitcoin’in fiyatı 0,0008 Dolar’dı.

Bugün Bitcoin, lansmanından bu yana %7,749,999,900 değer kazandıktan sonra 60 bin doların üzerinde istikrarlı bir ticaret değerini koruyor. 

Bitcoin teknik incelemesi, üçüncü bir tarafa güvenme riski olmadan çifte harcamayı önlemek için bir çözüm önermektedir. Bunu yapmak için, bilgisayarların işlem birimi (CPU) gücü açısından kötü aktörleri alt ederek işlemleri onaylayan ‘dürüst’ düğümlerin kullanımından bahseder.

İlginçtir ki, Bitcoin teknik incelemesi, her işlemin güvenilirliğini sağlamak için dürüst düğümlere olan ihtiyacı açıklayan 15 “dürüst” ve bir “dürüst olmayan” ifadeye sahiptir. Satoshi Nakamoto’nun sözleriyle:

“Elektronik işlemler için güvene dayanmayan bir sistem önerdik. Dürüst düğümler CPU güçleriyle oy verirler. Genişletmeye çalışarak geçerli blokları kabul ettiklerini ve üzerinde çalışmayı reddederek geçersiz blokları reddettiklerini ifade ederler.”

Bitcoin ekosistemi, sabit sınırına veya maksimum 21 milyon BTC arzına yavaş yavaş yaklaşırken, geliştirici topluluğunun, blok zincirindeki Bitcoin işlemlerini onaylayan madencileri teşvik etmek için mevcut kuralları değiştirmesi gerekecek.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.