KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Rusya Devlet Duması, Kripto Para Madenciliğini Düzenlenlemek ve Tanımak İstiyor

Rusya’nın yasama kolu olan Devlet Duması, kripto para madenciliğini vergilendirme amaçlı bir ticari girişim olarak tanımak istiyor. 

Devlet Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, dün Moskova Finans Forumu’nda konu hakkında açıklama yaptı.

Aksakov, ülkenin şu anda dijital varlıkların işletilmesi, vergilendirilmesi ve ticareti konusundaki düzenleyici duruşunu ciddi şekilde değerlendirdiğini söyledi. 

Ülkenin dijital varlık endüstrisi için dikkate aldığı düzenlemelerden bahseden Aksakov, kripto para madenciliğinin vergilendirme amaçlı girişimcilik olarak değerlendirileceğini belirtti:

“Bu bir tür girişimcilik faaliyeti olduğu için açıkçası onu bir tür girişimci faaliyet olarak vergilendirmek gerekiyor”

Aksakov ayrıca, yasama organının ülkedeki tüm kripto para birimi endüstrisini açıkça tanımlayacak çalışmalar yaptığını ve ülkenin CBDC’si için bir çerçeve getirdiğini belirtti.

Rusya, kripto para birimi mevzuatının temelini oluşturan “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” başlıklı bir yasa tasarısını onayladıktan sonra ilk kez 2020 yılının Temmuz ayında kripto para birimlerini yasal olarak tanımaya başlamıştı.

Ocak 2021‘de ülke, kripto para birimlerini yatırım olarak tanımak için bir çerçeve kabul etti ancak bunların bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasakladı.

Şubat ayının ilerleyen günlerinde ülke, vatandaşların yılda yaklaşık 7800 doları aşan tüm kripto para birimi işlemlerini bildirmelerini gerektiren bir vergi yasasını onayladı.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.