KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Rusya, Çin’den Ayrılan Madencilere Talip!

Çin’in yapmış olduğu baskılardan ötürü bir çok Kripto para madencilik şirketi Çin’deki faaliyetlerine son vermiş durumda. Çin’den ayrılan madencilere özellikle Kuzey Amerika ülkeleri kapılarını açmıştı. Rusya’da faaliyet gösteren bir dernekte bu durumu kendi lehine kullanmak istiyor. Bu doğrultuda yeni bir proje hazırlığındalar.

Rusya kriptoekonomi, Yapay Zeka ve Blok Zinciri (RABİC) isimli dernek, özellikle Çin’den ayrılan madencilerle beraber Kripto para madenciliği için küresel bilgi işlem kaynaklarını Rusya’ya aktarmayı hedefliyor. RABİC sözcüsü yapmış olduğu açıklamada, bu projenin Rusya ekonomisine büyük katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etti.

Çin hükümetinin, kripto para madenciliğine zarar verdiğini, küresel çapta faaliyet gösteren önemli madencilik firmalarının işleyişine son verdiğini belirten sözcü, bu baskılar sonucunda Çinli madencilerin ülkeyi terketmek zorunda kaldıklarını belirtti. Madencilerin Rusya’da faaliyet göstermeleri için onlara stratejik bir fırsat sunmayı hedeflediklerini söyledi.

RABİC’in projelerini tanıtmak ve hayata geçirmek için Rus Hükümet yetkilileri ve devlet kurumlarıyla yakın temasta bulunduğu belirtildi. Ayrıca yerel devlet yapılarıyla da bir çok ortak çalışma yapmayı hedeflediklerine değinildi.

Madenciliğin Teması Yeşil Enerji Olacak

Dernek yetkilileri, asıl amaçlarının yenilenebilir elektrik ile faaliyet gösterebilecek madencilik çiftlikleri ve veri merkezleri inşa etmek olduğunu söylediler. Bu doğrultuda projelerinin “eko-madencilik” temalı olduğunu değindiler. Derneğin ayrıca, Rusya’nın Nükleer ve Hidro tabanlı enerjisinin yanı sıra Rüzgar tabanlı enerji santralleri ile yeşil enerjiye dayalı Kripto para madenciliği oluşturmayı hedeflediği de yapılan açıklamada yer alıyor.

Projenin bir parçası olarak RACIB, Çin’deki en büyük kripto para madenciliği ile ilgili şirketlerden oluşan bir konsorsiyum da dahil olmak üzere bazı yabancı ortaklarla halihazırda iş birliği yapıyor. Duyuruda, konsorsiyumdaki şirketlerin “Bitcoin’in küresel hash oranının %25’inden fazlasını” kontrol ettiği de belirtiliyor.

NS Energy’e(enerji odaklı yayın yapan kuruluş) göre Rusya yılda 1.100 terawatt-saatin üzerinde enerji üreten, elektrik üretimi açısından dünyanın dördüncü büyük ülkesi konumunda bulunuyor.