KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Rus Hackerlar, Kripto Para Birimi Dolandırıcılıklarında YouTube Kanallarını Kullanıyor

YouTuber’lar, Dikkat!

Google’ın raporunda ekip, Rus hackerların e-postalar ve çerez hırsızlığı yapan yazılımlarla pek çok YouTube kullanıcısına saldırdığını açıkladı.

Kullanılan bazı kötü amaçlı yazılımlar RedLine, Predator The Thief, Vidar, Azorult, Raccoon, Grand Stealer ve daha fazlasını içeriyordu.

Saldırganlar ayrıca kurbanlarını sosyal medya sayfaları veya çevrimiçi oyunlar aracılığıyla cezbediyor. Ana hedefleri, daha sonra yüksek bir fiyata satabilecekleri veya üzerlerinde kripto sahtekarlığı yayınlayabilecekleri yüksek dereceli YouTube içerik oluşturucularının kanallarıdır.

Google’ın ekibi, YouTube, Trust & Safety, Gmail, CyberCrime Investigation Group ve Safe Browsing ile işbirliği yaptı.

Karşılıklı çabaların ardından grup, Gmail’deki ilgili kimlik avı e-postalarının sayısını Mayıs 2021’den bu yana %99,6 oranında azalttı. Ayrıca kurbanlara gidecek 1,6 milyon iletiyi engelledi.

Yaklaşık 62.000 Güvenli Tarama sayfası uyarısı görüntüledi. Ortalama 4.000 hesabı geri yükledi ve 2.400 dosyayı engelledi.

Google‘ın Tehdit Analizi Grubu “Tespit çabalarının artmasıyla, saldırganların Gmail’den diğer e-posta sağlayıcılarına (çoğunlukla email.cz, post.cz ve aol.com) geçtiğini gözlemledik. Ayrıca, kullanıcılarımızı korumak için, daha fazla araştırma için faaliyetleri FBI’a bildirdik” dedi.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.