KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

NFT Platformunun Kurucusu Dolandırcılara 1 Milyon Dolar Kaptırdı!

Kripto para piyasasının yaygınlaşması ile dolandırıcılarda boş durmadı. Dolandırıcıların bu seferki hedefinde bir NFT video oyunu kurucusu vardı. Gerçekleşen saldırıda 1 milyon dolar çalındı.

NFT video oyun platformlarından biri olan Hedgie’nin kurucusu, dün gece saatlerinde kimlik avı saldırısı ile 16 CryptoPunk ve bir miktar Ethereum çaldırdı. Yaşanan olayda hırsızlar, toplam değerinin 1 milyon doların üzerinde olduğu tahmin edilen Ethereum ve NFT ürünleri çaldılar.

NFT Oyun Kurucusu Dolandırıcıların Hedefi Oldu

Kripto para ve NFT’lerin insanlar tarafından benimsenmesi ve yaygınlaşması ile birlikte yaşanan saldırılarda zaman içinde çok fazla artış yaşandı. Uzmanlar, yaşanan bu saldırılara karşı insanları dolandırıcı web sitelerinden ve güvenilir olmayan projelerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.

CryptoPunks NFT’nin popülaritesindeki ani bir artış, fiyatı yalnızca bir haftada %53 oranında artmasına neden oldu. CryptoPunks NFT, 24 Temmuz’da 87.000 dolardan işlem görürken fiyat bir anda 135.000 dolar seviyesine kadar fırladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io’ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.
NFT alanındaki bu yoğun ilgi ve fiyat artışı, dolandırıcıların dikkatini çekti. Dolandırıcılar bu kez bir NFT video oyunu kurucusunu hedef aldı. “Stazie” kullanıcı adı Hedgie kurucusu, CryptoPunks adlı Discord kanalı üzerinden bir bot dolandırıcılığının kurbanı oldu.

Dolandırıcılar, 1 Ağustos’ta Stazie’in bir miktar Ethereum’u da dahil olmak üzere 16 CryptoPunk NFT’yi çalmayı başardı. Çalınan varlıkların toplam piyasa değerinin 1 milyon dolarının üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Stazie, yaşanan saldırının ardından, saldırıyı duyurmak için Twitter’a gitti. Yaşadıklarını tweet dizisi aracılığıyla takipçileri ile paylaşan Stazie, sahtekarlığı ortaya çıkardı. Soygun yapılmadan önce durumların kendisi için gayet normal olduğunu ve bir anda işlerin ciddileştiğini belirtti. Yaşanılanları anlamlandıramayan Stazie, saldırının ardından “Her şey korkunç bir rüya gibi oldu” dedi.

“Cryptopunksbot” adlı bir dolandırıcı, CryptoPunk’ın Discord sunucusunda, projenin dördüncü yıldönümünü kutlandığı sırada, on süper benzersiz NFT avatarı kazanma fırsatını vurgulayan bir teklif yayınladı.

Eşsiz avatarları kazanma arzusuna kapılan Stazie, dolandırıcıların oluşturduğu sahte bir web sitesine giriş yaptı. Metamask cüzdanının güvenliği ihlal edildiğine dair yanlış bir bildirim aldıktan sonra on iki kelimelik anahtar cümlesini girdi. Stazi’in 12 kelimeden oluşan anahtar cümleyi girmesinden sadece birkaç saniye sonra dolandırıcı, Stazie’nin cüzdanını boşalttı ve kayıplara karıştı.

Hedgie’nin kurucusu 2017’den beri kripto para sektöründe bulunuyor ancak yine de büyük bir dolandırıcılığın kurbanı oldu. Yaşadığı bu durumu utanç verici bulsa da, insanlar daha dikkatli olması dolandırıcılığa yakalanmaması için uyardı.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz