KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Mum Grafikleri ve Mum Formasyonları (Ders-7)

Grafik üzerindeki fiyat hareketlerini yansıtan göstergelere mum adı verilir. Mum grafikleri ve mumların şekilleri yatırımcıların alış ve satış hareketlerine göre şekillenir. Yatırımcı ve analistler mumların hareketlerini anlamlandırarak işlemlerinde büyük oranda başarıya ulaşabilirler.

Mum Grafiğinin Kısa Tarihi

Kesin olmayan bilgilerle beraber mum grafikleri 18. yüzyılda Osaka’da bir pirinç tüccarı satışlarını artırmak ve piyasada ön plana çıkmak için çalışanlarını belli bölgelere göndererek piyasanın gidişatı hakkında bilgi toplamalarını istiyordu. Elde ettiği bilgileri kendince oluşturduğu mum grafiği şekilleri ile kolayca takip edip piyasanın gidişatına hakim olabiliyordu. Tabi bu bilginin kesinliği ile alakalı hiç bir resmi kaynak yok.

Bu efsanenin yanı sıra Steve Nison “Japon Mum Grafik Teknikleri” kitabını yazarak mum grafiklerinin yayılması ve kullanılmasında öncü olmuştur.

Mum Grafikleri Nasıl Okunmalıdır?

Birçok yatırımcının teknik analizi sadece mumlar üzerinden yaptığı bilinmektedir. Bunun içinde bir çok mum formasyonunu akılda tutmak yani ezberlemek gerekmektedir. Oysaki mumları çok basit bir matematik ile hiç bir formasyon bilgisi olmadan anlayabilmek mümkündür. Bu makalemizde ve özellikle makalenin sonunda bulunan eğitim videomuzda özellikle bu konu üzerinde duracağız.

Özellikle herhangi bir piyasaya yeni dahil olan yatırımcılar, çizgi ve çubuk mum grafikleri kullanmayı tercih ederler. Görüntü itibariyle daha basit ve sade oldukları için. Ancak mum grafikleri fiyatlara dair bir çok bilgiyi yansıtan hazine niteliğinde göstergelerdir. Dolayısıyla analizlerde mum grafiklerinin kullanılması daha başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır.

Bir mum genel itibariyle 4 kavramdan oluşmaktadır. Bunlar;

  • Fiyatın açılış seviyesi
  • Fiyatın kapanış seviyesi
  • Fiyatın gördüğü en yüksek seviye
  • Fiyatın gördüğü en düşük seviye

Yapısal olarak ise mumlar; gövde ve fitil/kuyruk olmak üzere iki bölgeden oluşmaktadır. Gövde; fiyatın belirli zaman aralıklarında açılış ile kapanış değeri farkını yansıtmaktadır. Fitil ise fiyatın belirli zaman aralıklarında gördüğü en yüksek ve en düşük değerler ile mum gövdesi arasında oluşan yapılardır. Teknik analiz kullanılırken yapılan en büyük yanlışlardan biri de fitilleri hesaplamalarda kullanmamaktır. Yatırımcı ve analistler en doğru sonuçlara ulaşmak için analizlerinde fitilleri de kullanmaları gerekmektedir.

Eğitiminin devamını detaylı bir şekilde videomuz üzerinden takip edebilirsiniz.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorumlardan yada Telegram kanalımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.