Mpax Coin Vurgunu: On Binlerce Kişi Mağdur!

Son zamanlarda Türkiye ve dünya gündeminden düşmeyen kripto para dolandırıcılığına bir yenisi eklendi. Bu seferki dolandırıcılığın adı Mpax Coin…
Bursa’da avukatlık yapan Arife Tuğba Çetinkaya, yaptığı açıklama ile kripto para dolandırıcılığına bir yenisini ekledi.

Asıl adı Eren D. olan bir şahsın Erkan A. adı ile kendini tanıtıp “Mpax Coin” isminde bir coin çıkardığını iddia eden Çetinkaya, aslında Mpax Coin adıyla piyasaya sürülen ürünün gerçekten bir kripto para olmadığını söyledi. Bir çok platformda 30 dakikadan daha kısa sürelerde çok cüzi ödemeler yaparak oluşturulan ve dolandırıcılık amacı ile kullanıldığını savundu.
Söz konusu kripto paranın bazı kripto para borsalarında satışa sunulduğuna değinen Çetinkaya, bu borsalarda manuel olarak kripto paranın işlem hacmi büyütülüp insanların dikkatini çekerek güven vermeye çalışıldığını dile getirdi. Yapılan dolandırıcılığı fark eden yaklaşık 300 kişinin dava açma konusunda kendisine vekalet başvurusu yaptığını ancak mağdur sayısının yaklaşık olarak 12 bin kişi civarında olduğunun da altını çizdi.

Avukat Çetinkaya, bu durumunun yeni bir kripto para vurgunu olduğunu dile getirerek,
“Bu aslında yeni bir kripto para vurgunu. Erkan A. adı ile kendini tanıtan Eren D. isimli bir şahıs ‘Mpax Coin’ olarak bir kripto para çıkardığını iddia ediyor. Yaklaşık 11-12 bin civarında mağdur olduğunu düşünüyoruz. Bir kripto para borsa kuruluşunda ‘Mpax coin’ işlem görüyor. Normal şartlarda bu kripto para değil. Bu herkesin 15-20 dakikada çıkarabileceği bir şey ama vatandaş bunu bilmiyor. Herkes bunun bir kripto para olduğunu ve bundan bir kazanç elde edeceklerini düşünüyorlar. Bilinen bir kripto para borsasında bunun yayınlanması ve şirketin CEO’sunun video bağlantıları gerçekleştirerek, ‘Bu kripto parayı elinizde tutun. Bir sene sonra Dubai’den malikane alabilecek seviyeye geleceksiniz’demesi, Erkan. A olarak kendisi tanıtan Eren D.’nin sosyal medyada paylaşımlar yaparak insanların güveninin sağlamaya çalışması, aslında bu oyunun bir parçası. Bir kısım Eren D.’ye yardımcı olan şahısların da kazançlarının olduğunu söylemesi insanlarda bir güven telkin ediyor. İnsanlar bu şekilde paralarını yatırıyorlar” dedi.

Kripto paranın hacmi manuel olarak büyütülmüş!

“Daha sonra kripto borsasında manüel olarak müdahale ederek paranın hacminin genişletiyorlar. Böylelikle bir güven daha telkin edilmiş oluyor” diye konuşmasını devam ettiren Avukat Çetinkaya, “Sanki buradan bir kazanç sağlanacak izlenimi oluşturuluyor. Daha sonra şahısların hesaplarına bloke konuyor. Hiçbir şekilde paralarını alamıyorlar. Kar etmelerini geçtim, şu an ana paralarını bile dokunamayacak durumdalar. İrtibata geçildiğinde de ‘yarın göndereceğiz, bugün göndereceğiz’ tarzında kullanıcılar cevaplar alıyor ama böyle bir irtibatın kurulması da mümkün görülmüyor. Biz paraların yurtdışına kaçırıldığını düşünüyoruz. Şahısların da yurtdışına kaçmasından şüpheleniyoruz” ifadelerini kullandı.

“250-300 kişi şikayetçi ama sayı artacaktır”

Gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını söyleyen Çetinkaya, “Bu sebeple de yargı sürecini başlatmış bulunuyoruz. 13 -14 milyon dolar bir paradan bahsediyoruz. Bizde mevcut 250-300 şikayetçi var ama dediğimiz gibi 11-12 bin şikayetçi olacağından söz ediliyor. Bizde süreci yakından takip edeceğiz” şeklinde konuştu. Çetinkaya’nın iddialarının yanı sıra internet üzerinden yapılan araştırmalarda sözde kripto para hakkında birçok şikayetin edildiğini biliniyor. Mağdurların önümüzdeki günlerde bir araya gelerek basın açıklaması yaparak seslerini duyuracaklarını da öğrenildi.

Kaynak:

ekonomigazetesi.com

4.517 Comments