KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Moskova Hapishanesinde Gizli Kripto Para Madenciliği!

Rus emniyet güçleri, Butyrka isimli Rusya’nın en eski hapishanesinde Bitcoin ve kripto para madenciliği yapıldığı iddialarını araştırıyor.

Butyrka hapisanesinin müdür yardımcısı, kimliği belirlenemeyen suç ortaklarının yardımıyla Bitcoin madenciliği için elektrik çalmakla suçlanıyor.

Moskova’nın merkezindeki Tverskoy Bölgesi’nde bulunan Butyrskaya cezaevi yönetiminin üst düzey bir yöneticisi, bir kripto madencilik tesisi kurduğu gerekçesiyle soruşturma altına alındı.

Butyrka olarak da bilinen bu hapishane, 1771 yılında inşa edilmesiyle birlikte Rusya’nın en eski hapishanesi olarak anılıyor.

Kripto para madenciliği ekipmanları, cezaevinde Federal Cezaevi Servisi tarafından işletilen bir psikiyatri kliniğinin binasında bulundu.

Rus ekonomi gazetesi Kommersant’ın bildirdiğine göre, Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi, hapishanenin müdür yardımcılarından birini görevi kötüye kullanma suçundan soruşturuyor.

Müfettişler şu ana kadar söz konusu görevlinin, henüz kimlikleri tespit edilemeyen suç ortaklarıyla birlikte Kasım 2021’de madencilik ekipmanlarını hapishaneye kurduğunu tespit etti. Madencilik ekipmanlarının bu yılın Şubat ayına kadar işletildiği bildirildi.

Madencilik Ekipmanlarının 1.000 Dolarlık Elektrik Tükettiği Düşünülüyor

Bu süre zarfında madencilik makineleri, toplamda 8.400 kW elektrik tüketti ve yaklaşık 62.000 rublelik (1.000 dolar) elektrik faturasının maliyeti devlet tarafından karşılandı. Müdür yardımcısı, “yetkilerini açıkça aşan eylemlerde bulunmakla ve bunun sonucunda toplumun ve devletin yasal olarak korunan çıkarlarını önemli ölçüde ihlal etmekle” suçlanıyor.

Vatandaşlar için indirimli ya da çalıntı elektrik kullanılarak kripto madenciliği yapmak birçok Rus vatandaşı için ek gelir kaynağı olmuşa benziyor.

Krasnoyarsk Krai ve Irkutsk Oblastı gibi, tarihsel olarak nüfus ve kamu kurumları için düşük elektrik ücretleriyle tanınan bölgeler bu tür aktiviteler için özellikle seçiliyor.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorumlardan yada Telegram kanalımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.