KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Meme Coin ve Token’lar Nedir? Ne İşe Yarar?

Bazıları meme coinlere yatırım yapmayı delilik olarak nitelendirirken, bazılarıysa bunu %1000 kar elde etme olarak görüyor. Kim haklı olursa olsun, son aylarda meme coinlerine olan ilgi arttı.

Baktığımızda bir meme coininin doğal bir değeri ve hiçbir faydası yok. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kripto varlıkların teması sosyal medyada paylaşılan şaka ve görüntülerdir.

Orijinal meme tokeni Dogecoin (DOGE), bir Shibu Inu köpeğinin resmiyle ortaya çıkan Doge memesine dayanmaktadır. Kendi blok zincirinde çalışır. Bu nedenle mevcut blok zincirinin üzerinde çalışan meme tokenlerden farklıdır.

En Popüler Meme Tokenleri Hangileri?

Coinmarketcap, Dogecoin, Shibu Inu ve Safemoon olarak en popüler üç meme tokeni listeler.

Dogecoin, Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından kuruldu. Şaka amaçlı geliştirildi ancak Elon Musk 2019’da onu savunmaya başladığından beri ciddi bir kripto varlık haline geldi.

Köpek temalı kripto varlığın, son aylarda giderek değerinin arttığı görüldü ve Ocak 2021’de 9 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Musk şimdi platformu geliştirmek, mal ve hizmetler için ödeme aracı olarak optimize etmek ve karbon ayak izini azaltmak için Doge geliştiricileriyle birlikte çalışıyor.

Shibu Inu (SHIB)

Shibu Inu, Nisan 2021’de “merkezi olmayan kendiliğinden topluluk oluşturma deneyi” olarak başlatıldı ve Mayıs başında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak hızla %2.000.000’un üzerinde değer kazandı.

SHIB’nin toplam arzı bir katrilyondur ve kullanıcıların milyarlarca hatta trilyonlarca token tutmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Yine de analistler, 1 dolarlık sihirli hedefine ulaşmak için yüzde 12 milyon seviyesine tırmanması gerektiği konusunda uyardı.

SafeMoon (SAFEMOON)

SafeMoon, Dogecoin’in tokenomik modelini geliştirmeye çalışıyor. 21 milyon sınırlı token arzına sahip olan SafeMoon, deflasyonist bir tokenomik model kullanır. Bu, her Safemoon işlemi gerçekleştiğinde, %5’inin yakıldığı ve %5’inin kalan token sahiplerine yeniden dağıtıldığı anlamına gelir. Bu nedenle, toplam token arzı, “güvenli” kazançlar sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

2021 baharında token %1,500 oranında yükselişe geçti. Haziran 2021’deki piyasa değeri 2 milyar dolar civarında görüldü.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.