KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Kripto Piyasasının En Büyük DeFi Hırsızlığı Gerçekleşti!

Gün içerisinde Poly Network resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada platform bir hack saldırısına maruz kaldı.

Birçok ağın tek bir çatı altında çalışmasına olanak sağlayan Poly Network hackerların kurbanı oldu. Binance Smart Chain, Ethereum ve Polygon ağlarını entegre eden platform her üç ağ üzerinden de saldırıya uğrayarak toplamda 600 milyon dolar değerinde kayıp yaşadı. Bu rakam kripto para piyasasında yaşanan en büyük DeFi hack olayı olarak kayıtlara geçti. Bu saldırıdan önce en büyük hack saldırısı Coincheck borsasına yapılan saldırıydı. Bu saldırıda platformun kaybı yaklaşık olarak 530 milyon dolar olmuştu.

Wu Blockchain, O3 protokolünün yüz milyonlarca dolar değerindeki fonları işleme konusunda sorun yaşadığını bildirirdi. Saldırı, zincirler arası en büyük DeFi protokolü O3’ün 150 milyon dolarlık işlemi gerçekleştirmesinde zorlanmasıyla ortaya çıktı. O3 protokolü konuya açıklık getirdi:

O3 Swap çapraz zincir işlevi, Poly Network’ün saldırıya uğraması nedeniyle şu anda askıya alındı. Ekiple iletişim halindeyiz, Lütfen tam işlevselliğe geri dönmek için sabırlı olun. Zincirler arası olmayan işlemler devam etmektedir ve normal şekilde kullanılabilir.

Poly Network tarafından yapılan paylaşımda 0x0D6e286A7cfD25E0c01fEe9756765D8033B32C71 Binance Smart Chain cüzdan adresine 250 milyon dolar, 0xC8a65Fadf0e0dDAf421F28FEAb69Bf6E2E589963 Ethereum cüzdan adresine 270 milyon dolar ve Polygon adresine 85 milyon dolarlık transferler gerçekleştirildi. Saldırının ardından hem Poly Network hemde O3 protokolü zincirler arası işlemleri askıya aldı. Poly Network yaşanan saldırıdan ötürü transferin gerçekleştiği borsaların adresleri kara listeye almasını istedi.
Ayrıca saldırıyı düzenleyen kişi veya kişiler hakkında yasal işlemlerin başlatılacağını dile getirip saldırganların çaldıkları fonları iade etmeleri çağrısında bulunuldu.

Hackerdan Cevap Geldi!

Poly Network platformuna saldırı düzenleyenler tarafından transfer işlemlerinin açıklamalarına dikkat çekiçi bir not eklenmiş. Saldırganlar kalan shit coinleri de transfer etmeleri durumunda hack olayının 600 milyon dolar ile sınırlı kalmayacağını, milyarlarca dolar değerinde bir saldırı olabileceğini vurguladı. Bu transferi gerçekleştirmeyerek Poly Network platformunu koruduğunu da dile getirdi. Ayrıca saldırganların çaldıkları parayla ilgilenmediklerini dile getirmeleri şaşkınlık uyandırdı. Ancak bilindiği üzere hackerlar, saldırılarını sadece maddi kazanç için değil aynı zamanda itibar ve gövde gösterisi içinde yapmaktadırlar.