KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Kripto Para Piyasasında Dikkat Çeken Önemli Olaylar

Kripto Para Piyasasında Regülasyon Yorumları

ABD’de Kongre üyelerinden gelen kripto para piyasasına yönelik olumsuz açıklamalara ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’da eklendi. Geride bıraktığımız ay ABD’de regülasyon yorumların ihtiyacını dile getiren Gensler, kripto yatırımcılarını uyararak, bu piyasaya yönelik daha fazla koruma sağlanması gerektiğini bildirdi. Bu gelişmelerin akabinde Gensler’in bir diğer ifadesinde ise kripto para platformlarının hayatta kalabilmeleri için regülasyonlara ihtiyaç olduğunu belirtmesi dikkat çekti. Bu ifadelerin ardından Demokrat Senatör Elizabeth Warren’a mektup gönderen Gensler, kripto para piyasasında daha fazla yetkiye ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

El Salvador Bitcoin’i Yasallaştırdı

Gelişmiş ekonomilerin şüpheyle yaklaştığı kripto para piyasasına yönelik Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’dan tarihi atak geldi. El Salvador, geçtiğimiz aylarda ülkedeki ekonomik sıkıntı ve belirsizlikleri azaltmanın bir yolu olarak lider kripto para birimi olan Bitcoin’i kabul edeceklerini paylaşmıştı. Sonrasında 2-3 aylık serüvenin ardından son haftada El Salvador Başkanı Nayip Bukele, Bitcoin’in ABD dolarından sonra bir diğer ulusal para birimi olduğunu açıkladı. Bu gelişmelerle birlikte elinde 200 adet Bitcoin bulunan El Salvador hükümeti, yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından 200, sonrasında ise lider kripto parada izlenen sert satışlarla birlikte ortaya çıkan krizi fırsata çevirerek 150 Bitcoin daha aldıklarını Twitter aracılığı ile paylaştı.

Rusya: Bitcoin Gündemimizde Yok

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından değerlendirmede bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’da böyle bir adımın atılmasına hazır olmadıklarına dikkat çekerken “Rusya’nın bu tür adımlara hazır olmadığı açık. Şimdiye kadar bu tür adımları atmak için en ufak bir neden de bulunmuyor” dedi. Sözlerine ilave olarak Peskov, Bitcoin gibi araçların mali araçlarla bir tutmak ekonomik sisteme zarar verebileceğini söyledi.

Ukrayna’da Bitcoin Yasallaştı

Ukrayna Parlamentosu, 2020 yılında hazırlanmaya başlayan Bitcoin ve alt coinleri yasal hale getiren düzenlemeyi bugün itibariyle kabul etti. Söz konusu kararda Bitcoin, El Salvador’da olduğu gibi resmi ödeme aracı olarak kabul edilmeyeceği vurgulandı. Bu düzenlemeyle birlikte yatırımcılar kripto para piyasasında oluşabilecek dolandırıcılığa karşı yasal olarak korunacak. Söz konusu yasa Devlet Başkanı Volosymyr Zelensky’nin imzasıyla yürürlüğe girecek.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz