KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Kripto Para Piyasası “Karabasan”dan Kurtulacak Mı?

Kripto para piyasası Nisan ayının ortalarında başladığı sert düşüşten kurtulmuş değil. Bu düşüşlerin sonucunda bir çok yatırımcı ciddi zararlar etti. Kripto para piyasasının demirbaşı Bitcoin, en yüksek gördüğü zirveden sonra neredeyse %50 düşüş yaşadı. Bunun yanında bir çok alt coin ise %90’a varan düşüşler yaşadı. Peki kripto para piyasasında yaşanan bu düşüşler ne zaman son bulacak?

Birçok yatırımcı daha önce hiç bilgisi olmadığı halde zengin olma hayalleriyle özellikle 2021 yılı başında kripto paralara yatırım yapmaya başladılar. Özellikle son 2-3 ay içinde yaşanan düşüşler, piyasaya yeni girmiş yatırımcıların tecrübe edindiği bir şey olmadığından bir çok yatırımcı ciddi anlamda olumsuz etkilendi. Aslında genele bakıldığında kripto paraların var olduğu ilk günden bu yana en yüksek değerlere ulaştığı görülmekte.

Özellikle Tesla CEO’su Elon Musk‘ın Şubat ayında yaptığı açıklamada “Ocak ayında Bitcoin aldık” demesi üzerine Ocak ayında zaten sert yükselişler görmüş olan piyasa daha da sert bir yükselişe geçti. Bu yükselişler ile Bitcoin son bir yıl içinde gördüğü en dip seviyenin yaklaşık 20 katı yükseldi. Bunun yanında bir çok altcoin ise ütopik yükselişler ile yüzlerce hatta binlerce kat yükseldi. Ancak kripto para piyasasının yükselişini tetikleyen Elon Musk, Bitcoin’in ulaştığı en yüksek zirveden de düşüşünün mimarı oldu.

Özellikle Elon Musk’ın Nisan ayında Bitcoin madencilerinin fosil yakıt ve kömür kullanımını artırdığını, bununda çevreye zarar verdiğini iddia eden bir paylaşımda bulundu. Paylaşımında Bitcoin madenciliğinin doğaya verdiği zarardan ötürü Tesla satışlarında Bitcoin kabul edilmesi kararını askıya aldıklarını duyurdu. Bu açıklama ile sert şekilde düşmeye başlayan kripto para piyasası, Çin’in kripto para ve madencilik yasakları ile iyice düşmeye başladı.

Uzun Zaman Sonra İlk Defa Bu Kadar Kötü

Nisan ayında 64,854 $ seviyesine ulaşarak tarihi rekor kıran Bitcoin ardarda gelen kötü haberler ile düşüşe geçti ve 22 Haziran’da 28,805 $ a düşerek %50’den daha fazla değer kaybetti. Son yıllar göz önünde bulundurulursa 2018 den beri Bitcoin en kötü yıllık çeyreğini geçirdi. Bitcoin’in bu düşüşünden alt coinlerde nasibini aldı ve altcoinlerinde %90’a yakın düşüşler yaşadığı izlendi.

Özellikle Bitcoin eşliğinde kripto para piyasasının zirve yaptığı konumlardan alımlar yapan yatırımcıların zararlarının nasıl ve ne zaman azalacağını kara kara düşünmekte.

Sert düşüşlerden sonra piyasaya olan güvenin kaybolması yeni yatırımcıların katılmasını engellemekte. Özellikle her düşüşte burası dip diye düşünen yatırımcıların da yeni düşüşler ile yeniden hayal kırıklığı yaşayıp elinde kalan son paralarında erimemesi için piyasadan çekilmesine sebep olmakta. Bu durumlar yaşandığı sürece piyasanın kan kaybedeceği kesin.

Bitcoin mi Altcoin mi

Kripto para piyasasının yeniden eski günlerini görebileceğini düşünenler kadar asla o yükselişlerin görülemeyeceğini düşünenlerde var. Bu düşüncelerin yanında bir kesim yaşanacak yükselişlerde ilk yükselişin Bitcoin tarafından olacağını ifade ederken diğer bir kesim yükselişlerin altcoinler ile başlayacağını düşünüyor. Bunun yanı sıra piyasaların ayı sezonunda mı yoksa boğa sezonunda mı olduğu da tartışma konularından biri. Geçmiş verilere bakıldığında ayı sezonlarının en az 6 ay sürdüğü görülmektedir.

Halka Arzlara Olan İlgiler Azalıyor

Elon Musk tarafından yaklaşık 9 yıldır kripto para piyasasında olan, hiçbir destekçisi ve projesi olmayan değer olarak en ucuz coinlerden biri olan Dogecoin ile ilgili paylaşımlar yapmaya başlayınca yüzlerce kat artmaya başladı. Özellikle az para ile çok adet alım yapıldığı için yatırımcılar bu tarz coin ve tokenlara ilgi göstermeye başladı. “Bol sıfırlı” olarak adlandırılan bu coin ve tokenlerin hiçbir amacı olmadığı, bir çoğunun da umut tacirliği yaparak dolandırıcılık amaçlı olduğu gün geçtikçe anlaşılmaya başlandı. Bu olayların yaşanmasının üzerine yatırımcıların kendini kanıtlamamış coin ve tokenlardan uzak durmaya başladığı görülmekte. Yatırımcıların son düşüşlerden sonra kendini kanıtlamış ve gerçekten gelecek potansiyeli olan coin ve tokenlara ilgisinin arttığı görünmekte.

Sonuç Olarak…

Kripto para piyasasında belirsizliğin hadsafdaha olduğu bu dönemde yatırımcıların yapması gereken en önemli şeyin piyasa hakkında doğru ve gerçek bilgiye ulaşmasıdır. Yatırımcıların kendini analist olarak tanımlayan kişilerin ücret karşılığında shilledikleri coin ve tokenlardan uzak durmaları gerekmektedir. Bu piyasada işlem yapmanın bir ticaret olduğu bilinmeli, bu doğrultuda ürünlerin düşerken satılmaması aksine alınmasının ticaretin ilk kuralı olduğu bilinmelidir. Günü kurtarma mantığının yatırımcı olma mantığı ile uyuşmadığını bilmek gerek.

Kripto para piyasasının, üzerinde bulunan “Karabasan”dan ne zaman kurtulacağını kimse bilemez. Ancak bu talihsiz durumlar ile nasıl mücadele edileceği bilinmesi durumunda aslında düşüşlerin de gerçek yatırımcılar için fırsat olduğu görülmekte.

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.