KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Güney Kore’de Kripto Varlıkların Vergilendirilmesi Ertelendi

Güney Kore’de daha önce sunulan kripto varlık vergilendirilme sistemi yapılan değişiklikler ile 1 Ocak 2023 yılına kadar ertelendi.

İktidar partisi temsilcisi Roh, sanal varlıkların vergilendirilmesini ertelediklerini söyledi. Temsilci, tasarıyı Ekim ayında hedeflenen tarihten ileriye taşıdıklarını belirterek 2023 yılına ertelediklerini açıkladı.

Güney Kore Strateji ve Maliye Bakanlığı, daha önce sanal varlıkları “diğer gelirler” olarak sınıflandıran Gelir Vergisi Yasasını kabul etmişti. Yeni sınıflandırma ile komisyon, yılda 2,5 milyon won’un üzerindeki gelirden %20’lik bir vergi alınabilecek. Yeni kurallar büyük olasılıkla Ocak 2023’te uygulanacak olsa da, kripto varlık yatırımcıları 1 Ocak 2022’den itibaren vergilendirmeye tabi olacak.

Temsilciye göre, ülkenin mevcut vergi altyapısı, dijital varlıkların uygun şekilde vergilendirilmesi için yeterince hazır değil.

Birkaç taraf, sanal varlıkların vergilendirilmesini askıya almayı amaçlayan faturalarını sundu. Güney Kore siyasi sisteminde, iktidar ve muhalefet partileri arasında anlaşmazlık yaşansa da, yasa tasarısı ertelenecek ve Kore tek kamaralı parlamentosunda tartışılacaktır.

Güney Kore hükümetinin kripto varlıklar için kapsamlı bir vergilendirme çerçevesi oluşturma niyeti, sektöre zarar vermeyecek, ilerici ve yapıcı bir yaklaşım olması nedeniyle Güney Kore dijital varlık piyasası için iyimser bir işaret olarak görülüyor.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.