KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Galaxy Digital CEO’su: Çin’in Tüm Baskılarına Rağmen Bitcoin Hayatta Kalabiliyor

Kripto paralara yaptığı yatırım ve destekler ile tanınan Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Bloomberg HT röportajında Çin’in özellikle son zamanlarda Bitcoin ve kripto paralar ile alakalı yasakları hakkında konuştu. Ayrıca önümüzdeki üç bin yıl boyunca Bitcoin’in dijital altın niteliğinde olacağını söyledi.

Novogratz, Çin’in saldırgan tutum sergileyerek Bitcoin’e ciddi zarar verdiğini ancak her yasak ve engellemeden sonra Bitcoin’in yeniden düştüğü yerden kalktığını söyledi. Madencilik faaliyetlerine getirilen yasaklardan ötürü Çin’in piyasadaki etkinliğinin zamanla azalacağını dile getiren Novogratz, bu durumun Kripto para ekosisteminin geleceği için pozitif olarak düşünülmesi gerektiğini savunuyor. Bunun yanında özellikle son bir ay içinde gerçekleşen düşüşlerin Bitcoin için ciddi bir sınav olduğunu ve Bitcoin’in bu sınavda her ne kadar zorlansa da başarılı bir şekilde geçtiğini dile getirdi.

Manüplatif haberler eşliğinde düşüşü süren Bitcoin’in her ne kadar sağlam dursa da, bu düşüşlerin devam etmesi durumunda geleneksel finansal yöntemler ile müdahale edilebileceğini söyledi. Böyle bir durumun yaşanması durumunda “dalma koruma ekibinin” (PPT-Amerikan hisse senedi piyasalarında 1987 yılında yaşanan çöküşten sonra kurulmuş, benzer çöküşlerin yaşanmaması için piyasa yapıcılık yapan oluşum) müdahalesinin gerektiğini vurguladı.

Altın ile Bitcoin kıyaslarsak düşünceniz ne olur sorusuna, Novogratz’ın cevabı;

“Bence Bitcoin, dijital altın olmak için bir yol açtı. Altın üç bin yıldır var ve Bitcoin’in önümüzdeki üç bin yıl boyunca altının dijital versiyonu olmasını bekliyorum. Birçok yönden güzel tasarlanmış bir değer deposu.” şeklinde oldu.

Sözlerine Etherium hakkında konuşarak devam eden Novogratz, Etherium’un günün birinde kripto para piyasasının en güçlü üyesi olacağını söyledi. Bunun “temel güven düzeyi” ve “işlerin üzerine inşa edildiği web 3.0” gerçekleşmesi ile olacağını düşünüyor. Solona ve Terra gibi güçlü rakipleri olmasına rağmen Etherium’un en güçlü blockchain olacağına inanıyor.

Merkezi olmayan Defi projeler, NFT’ler ve sabit coinlerin Etherium blockchainini kullanarak daha “yaratıcı” olacaklarından bahsetti.

Novogratz sözlerini şu şekilde sonlandırdı;

“Komik ve hiç bir gelecek vadetmeyen isimlere yatırım yapmıyoruz. Yatırımlarımızı dünyanın finansal geleceğinin en iyi şekli alması için doğru isimler üzerine yapıyoruz. Bu herkes tarafından ciddiye alınması gereken bir durum”