KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

FED Yetkilisinden Tether Uyarısı

Eric Rosengren, piyasaları özellikle kısa vadede karıştıran ve olumsuz ilerlemesine sebep olan şeylere Tether gibi sabit değerli coinleri de dahil etti.

Üst düzey ABD Federal Rezerv yetkilisi olan Rosengren, Tether’de dahil olmak üzere dolar bazlı sabir coinlerin finansal ve ekonomik istikrar konusunda büyük bir risk olduğunu belirtti.
Geçtiğimiz Cuma günü bir sunum gerçekleştiren Eric Rosengren, Tether’i ABD Merkez Bankası için “finansal istikrarı bozan içerik” olarak nitelendirdi.

Aynı gün içinde Yahoo Finance ile gerçekleştirdiği röportajda konuyla alakalı detayları paylaştı.
“Tether ve benzeri sabit coinler hakkında konuşmamın nedeni, yatırımcıların portföylerini kontrol ettiklerinde temel olarak her ne kadar dolar ile sabit oranlı finansal ürünler olsa da daha riskli olduğunu düşünüyorum. Tether özellikle pandemi sürecinde piyasalardaki etkisini artırmış durumda. Tether’in bir şirkete bağlı olduğu unutulmaması gerek. Dolayısıyla şirket tahvili gibi risk içeren bir varlığın Hazine tahvili gibi güven veren bir varlığa karşın getiri farkı olması genel piyasalarda olumsuzluk yaratır. Buda özellikle kredi piyasalarında satışlara sebep olur.

Eric Rosengren, “Özellikle kısa vadeli kredi piyasalarını önümüzdeki süreçte nelerin zarar vereceğini daha geniş bir detaylı düşünüp araştırmamız gerek. Özellikle sabit coinler düşünülmesi gereken unsurlardan biridir.” dedi. “Giderek büyüyen ve gelişen, aynı zamanda da ABD ekonomisinde öenmli bir hale gelme ihtimali olan bu düzensiz sabit coin piyasasının geleceğimize zarar vereceğini düşünüyorum.” dedi.

Tether Çok Güçlü!

USDT, özellikle 1 Trilyon dolardan daha fazla değeri olan, küresel kripto para piyasasının alt yapısını oluşturmakta. Yatırımcılar, Dolar ile sabit coinler arasıdaki kur farkını fırsata çevirmek için borsalar arasında dolar transferi yapmaktalar. Sabit coinler teoride dolar bazlı olarak tasarlanıp üretilmiş olsa da neredeyse dolar ile 1’e 1 oranı hiç bir zaman yakalanamamıştır. Özellikle bu sorunun uzun yıllardır devam etmesinden ötürü New York Başsavcılığı Tether şirketine dava açmıştı.
Tether, diğer sabit coinlere göre daha sorunlu bir geçmişe sahip olsa da piyasa değeri olarak diğer sabit coinlere ciddi fark atmıştır.