KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Ethereum 2.0 Londra Güncellemesi: ETH Fiyatına Etkisi Olur mu?

Ethereum 2.0 Londra güncellemesi başlamak üzere. Ethereum’un geleceği için önemli olan bu güncelleme saatler sonra başlayacak.

2022 yılı için planlanan büyük Ethereum Serenity güncellemesinin son ayağı olacak olan Londra güncellemesi heyecanla bekleniyor. Ethereum 2.0 Londra güncellemesi 12,965,000. blok itibariyle gerçekleşecek.

Şuan ki hash gücü göz önünde bulundurularak 12,965,000. bloğun 5 Ağustos Perşembe günü saat 14:55 (TSİ) civarında üretilmesi bekleniyor. Kripto para piyasasındaki bir çok borsa Ethereum ağ transferlerini bu saatten kısa bir süre önce askıya alması bekleniyor. Güncelleme esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması adına yapılan bu uygulama güncelleme tamamlandıktan sonra sona erecek ve transferler yeniden aktif edilecek.

En büyük işlem hacmine sahip olan ve binlerce kripto para ile işlem yapmanıza olanak sağlayan Binance’a buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Yatırımcıların herhangi bir sorun yaşamaması adına ETH ve ERC20 ağını kullanarak yapacakları işlemleri bu tarihten önce tamamlamaları gerekir. Güncelleme esnasında spot işlemler devam edecek. Ancak fiyatlarda yaşanacak anlık değişikliklerden ötürü yatırımcıların çok dikkatli olması gerek. Kripto para piyasasında söz sahibi olan uzmanlar Perşembe günü güncelleme tamamlanana kadar Ethereum’a herhangi bir pozisyon açılmamasını tavsiye etmektedir. Yazımızın paylaşıldığı saat itibariyle Ethereum’un fiyatı 2482 dolar seviyelerindedir. Güncelleme esnasında yaşanabilecek herhangi bir sorun fiyatın sert olarak düşmesine sebep olabilir.

Ethereum 2.0 Londra Güncellemesinin Avantajları

Ethereum ağının geleceğine büyük ölçüde şekil verecek bu güncelleme ile Proof of Work’tan(PoW), Proof os Stake’e(PoS) geçilecek. Bunun anlamını kısaca özetlemek gerekirse;
PoW algoritması kripto paraların madenciler tarafından üretilmesine aracı oluyor. Yani enerji sarfiyatı konusunda olumsuz bir durum. Kripto para yatırımcıları hatırlar ki geçtiğimiz aylarda Tesla CEO’su Elon Musk, yenilenebilir enerji konusundan ötürü Tesla satışlarında Bitcoin kullanımından vazgeçmişti. Bu durumda piyasanın sert bir şekilde düşüşüne sebep olmuştu.

PoW algoritmasıyla çalışan ağlar tam anlamıyla madencilerin elinin altında bulunmakta. Değer olarak pahalı olan madencilik cihazları ile ağın ayakta kalması sağlanıyor. Bu doğrultuda günlük belli oranlarda Bitcoin ve Ethereum kazımı yapılarak piyasaya sürülüyor. Güçlü olduğu kadar maliyetli ve çevre kirliliğine sebep olan bu algoritmanın alternatifi ise PoS algoritmasıdır.

Enerji tüketimi konusunda daha iyi olan ve ağ güvenliğini PoW algoritmasının sağladığı oranda güçlü şekilde koruyan PoS algoritması daha bir çok avantaj sağlamaktadır. Bu algoritma sayesinde önceki kadar madenciye ve madencilik faaliyetine ihtiyaç olmadığı için işlem ücretleri ciddi anlamda azalacak. Ethereum Gas ücretlerindeki artış yatırımcıları Solana gibi alternatif seçeneklere yönlendirmişti. Bunun yanı sıra güncelleme tam anlamıyla tamamlandığında Ethereum’un elektrik sarfiyatı %99 oranında azalacak. Buda Ethereum ağının daha çevreci ve düşük maliyetli olmasını sağlayacak.

Madenciler Yoksa İşlemler Nasıl Doğrulanacak?

PoS algoritmasının sunduğu sistem “stake” yapan yatırımcılar tarafından korunmaktadır. 2020 yılında ETH 2.0 sistemlerine rekor düzeyde Ethereum kilitlendi. Ethereum’a yatırım yapan milyonlarca kişi elindeki Ethereum varlıklarını sisteme kilitleyerek ağ güvenliğine katkıda bulunmuş durumda. Ayrıca yapılan işlemlerden kesilen işlem ücretlerinin 1/3’ü yakılarak Ethereum’un arzından düşürülmektedir. Buda yaklaşık olarak Ethereum’un arzının yıllık %4 düşmesini sağlamaktadır. Güncellemenin tüm adımları beklenildiği gibi 2022 yılı sonuna kadar tam anlamıyla biterse Ethereum’un fiyatında ciddi bir yükseliş görülebilir.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz