KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Elon Musk’ın Starlink’i Dolandırıcıların Kurbanı Oldu

Bir grup hacker Elon Musk’a ait olan Starlink’in resmi web sitesini kopyaladı. Bu sayede bir çok yatırımcının ödemelerini kendi hesaplarına yönlendiren bilgisayar korsanları, aynı zamanda bir çok kullanıcının da şahsi bilgilerini çaldı.

SpaceX, internet sorunu yaşanan bölgeler için internet erişimini kolaylaştırmak amacıyla Starlink projesini hayata geçirmişti. Starlink, kullanıcılar tarafından uydu internetinin öncüsü olarak görülür. Starlink, başarısı ve arkasındaki gücün yanı sıra son zamanlarda dolandırıcıların da kurbanı oldu.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda dolandırıcılık, Reddit ve Twitter platformlarında oluşturulan sahte hesaplar aracılığıyla gerçekleştirildi. Bu hesapları yöneten kişi yada kişiler Starlink web sitesini kopyalayarak sosyal medya aracılığıyla sahte sitenin hızlıca yayılmasını sağladılar. Sosyal medyada yapılan sahte paylaşımlarda, Starlink’in büyük kampanyalar başlattığı ve sunduğu internet hizmeti ücretini yarı yarıya indirdiğine değinildi. Bu sayede bir çok potansiyel müşterinin de dikkatini çekmeyi başardılar. Dolandırıcılığa maruz kalan kişilerin söylemlerine göre; Starlink’in internet hizmetleri için satışa sunduğu donanım fiyatını 249 dolar olarak gösteren dolandırıcılar çok kısa sürede bir çok kişinin bu makul fiyattan ürün almasını sağladı. Oysa ki Starlink’in müşterilerine sunduğu asıl fiyat 499 dolardı.

Elon Musk, Twitter’da bir çok takipçiye sahip. Musk, özellikle 2021 yılı başında kripto paralar ile alakalı paylaşımlar yapmaya başladıktan sonra takipçi sayısını bir hayli artırdı. Bu durumu kendi lehine kullanmak isteyen bilgisayar korsanları Elon Musk gibi sosyal platformlarda söz sahibi olan kişilerin benimsediği ve dile getirdiği kripto paraların sahtelerini oluşturdukları da bilinmektedir.
Elon Musk gibi dünya çapında söz sahibi olan birini takip eden insanlar da işlem yaparken tüm dikkatlerini paylaşımda adı geçen ürüne verdiği için ticaretlerini dikkatsizce yapabilmekte ve bunun sonucunda sermayelerini kaybetmek zorunda kalabilmekteler.

Bir Çok Kişinin Şahsi Bilgileri Çalındı!

Bilgisayar korsanları tarafından oluşturulan sahte web siteden ürün satın almak isteyen kullanıcılar karşısında doldurulması gereken bir form buldular. Bu form ad, soyad, e-posta adresi ve telefon numarası tarzında bir çok şahsi bilgi içermektedir. Kullanıcılar ucuz ürün alacaklarını düşünerek bu formları tereddütsüz oldurmuşlardır. Sonuç olarak kendi elleri ile hackerlara tüm bilgilerini vermiş oldular.

Bu gibi olayların geçmişte defalarca gerçekleşmesi ve günümüzde de işlevselliğini kaybetmemiş olması, son yaşanan dolandırıcılık olayının ne ilk nede son olmayacağının bir göstergesidir. Dolayısıyla sadece kripto paralar için değil her türlü ticareti yapılan ürünün, yatırım yapılmadan önce detaylı bir şekilde araştırılması yatırımcıların faydasına olacaktır.