KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Elon Musk’ın Desteklediği Aşı Hüsrana Uğrattı

Dünyaca ünlü milyarder girişimci Elon Musk’ın desteklediği aşı ve sürekli gündeme getirdiği CureVac aşısının ara sonuçları açıklandı. mRNA tabanlı aşının Korona virüse karşı koruma ve bağışıklık oranının %47 de kaldığı belirtildi. Bunun üzerine şirketin hisselerinde %50’ye yakın düşüş yaşandı.

Dünya çapında etkinliği azalsa da hâlâ devam eden Korona virüs can almaya devam ederken ülkeler aşılama kampanyalarını sıkı tutarak bu durumun önüne geçmeye çalışıyor. Korona virüs ile mücadelede rol oynaması beklenen yeni aşılarla ilgili sıcak gelişmeler aktarılmaya devam ediyor.

Almanya merkezli CureVac şirketi tarafından geliştirilen aşının ara sonuçları açıklandı. Şuan dünya çapında en çok kullanılan Pfizer-Biontech gibi mRNA tabanlı tabanlı bir aşı üzerinde çalışan CureVac, 40 bin kişinin gönüllü olarak katıldığı aşı denemelerini tamamladı. Yapılan denemeler sonucunda CureVac aşısının Korona virüse karşı yalnızca %47 koruma sağlayabildiği belirtildi.

Bu açıklama sonrası aşıdan iyi haberler bekleyenler büyük hayal kırıklığına uğradı. 2021 yılı başından beri özellikle Twitter hesabından yaptığı kripto para açıklamaları ile gündeme gelen Elon Musk, CureVac aşısı hakkında da açıklamalarda bulunmuştu. Özellikle Nisan ayında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, CureVac aşısının bir kaç ay içinde onay almasını beklediğini söylemişti.

“BİR ŞEKİLDE KATKI SAĞLARIZ”

Diğer aşı firmalarının ürettiği aşıların %90 ve üstünde koruma sağladığı göz önünde bulundurulduğunda CureVac aşısının %47 lik koruma oranıyla kullanım onayı alıp piyasaya sürülmesi zor görülüyor. Şirket CEO’su Franz-Werner Haas, denemeleri ve çalışmaları tamamlayacaklarını söylerken “Dünya çapında bu virüsle başa çıkmak için aşıya ihtiyaç var, nasıl olursa olsun bir şekilde katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi

Bloomberg’in haberine göre CureVac şirketi hisselerinde %50 değer kaybı yaşadı.