KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

El Salvador’da Havale Şirketleri Bitcoin Yasasını Desteklemekte Tereddüt Ediyor

El Salvador’da havale şirketleri faaliyet gösterdikleri alanda ülkenin resmi para birimi olarak Bitcoin’in kabul edilmesini desteklemek konusunda kararsız tavır sergiliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde El Salvador ülke başkanı Nayib Bükele tarafından yapılan açıklama ile Bitcoin ülkenin resmi para birimi olarak kabul edilmişti. Ancak yerel havale şirketleri durumu kabul etme konusunda tereddüt ettiklerini bildirdi.

Reuters’a konuşan Autonomous Research fintech analisti Kenneth Suchoski, havale firmalarının müşterileri istemedikçe Bitcoin veya herhangi bir kripto parayı desteklemeyi düşünmediklerini, bunun yerel ödeme endüstrisi için sorun yaratacağını dile getirdi.

“Western Union ve diğer bazı havale şirketleri için, havale endüstrisindeki hacmin çoğunun gelişmiş pazarlardan gelişmekte olan pazarlara, öncelikle nakitle çalışan insanlara gittiğini unutmayın” dedi.

Suchoski, uluslararası transferlerin yalnızca %1 ve altında kripto paraların kullanılacağını tahmin ediyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor;

“Bitcoin tam anlamıyla benimsenip kabul görmediği sürece yerel ödeme sistemlerinin önüne geçemez”

Uluslararası para transferi firması MoneyGram International, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde kripto paralar ile yerel para birimleri arasındaki farkın ülke ekonomisinde zorluklar yaşatacağını dile getirdi.

MoneyGram temsilcisi Reuters’e yaptığı açıklamada “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile yerel para birimi arasında bir köprü kurduk” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti;

“Kripto ve dijital paralar ön plana çıktıkça gelişmeye devam edecektir ancak gelişmelerinin ve daha fazla büyümelerinin önündeki en büyük engel yerel para birimlerine yönelik açma/kapama engelleridir.”

Geçtiğimiz ay MoneyGram, kullanıcıları için ABD’de 12,000 perakende satış noktasında Dolar(USD) alış/satış hizmeti sunmak için CoinMe ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı.

Suchoski , Western Union’ın yıllık uyumluluk maliyetinin son 10 yıl içinde yaklaşık 100 Milyon $ dan 200 Milyon $ a çıkarak 2 kat arttığını belirterek kripto varlıkların desteklemenin uyum yükünü vurguladı.