KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Yine Bir Kripto Platformu Hacklendi! Kayıp 7 Milyon Dolar!

Kripto para piyasasında son günlerde hack olaylarının ardı arkası kesilmiyor. 2 gün önce piyasanın en büyük DeFi hack olayı gerçekleşmişti ve bu saldırıda 600 milyon dolarlık kripto varlık çalınmıştı. Bugün itibariyle yeni bir hack olayı daha gerçekleşti.

Kripto Piyasasının En Büyük DeFi Hırsızlığı Gerçekleşti haberimizi okumak için tıklayın.

DAO Maker resmi Twitter ve Medium hesaplarından platformun hacklendiği açıklandı.

12 Ağustos yaklaşık saat 04:00 (TSI) sularında saldırının gerçekleştiği bildirildi. Saldırganların yöneticilerden birinin cüzdanına sızarak saldırıyı gerçekleştirmiştir.

Hackerların ilk etapta 10,000 USDC çaldığı daha sonra da 15 işlem daha gerçekleştirdiği açıklandı. DAO Maker ekibi hack olayını fark edip engelleyene kadar, hackerlar toplamda 7 milyon dolar kripto varlığı çaldılar. Saldırıdan 5251 kullanıcının etkilendiği ve kullanıcı başına ortalama 1250 dolar kayıp yaşandığı bildirildi.

Cüzdan bakiyesi 900 dolar ve altında olan kullanıcıların ise cüzdanlarında hiçbir kaybın yaşanmadığı dikkat çekmekte. Saldırılardan etkilenmeyen cüzdanlardaki kripto varlıklar, yeni ve güvenli cüzdanlara aktarıldığı belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada kullanıcıların istediklerinde fonlarını çekebilecekleri söylendi.

Ayrıca ekip yaptığı açıklamada, saldırıyı Blockchain Soruşturma Kurumu olarak bilinen Cipher Blade’e başvuruda bulunduklarını söylediler. Cipher Blade, geçmişte yaşanmış bir çok kripto para hack olaylarını gün yüzüne çıkarmış, çalınan varlıkları sahiplerine iade etmiş ve suçluların yakalanmasına katkıda bulunmuş ünlü bir kurumdur.

Çalınan kripto varlıkların Binance hesabına aktarıldığı, bu hesap aracılığıyla saldırganların tahmini konumlarının belirlendiği belirtildi. Ayrıca daha fazla bilgi edinebilmek adına Etherscan ile de yakın iş birliği sağlanmış durumda. DAO Maker ekibi saldırının ardından kripto varlıkların aktarıldığı cüzdanları tüm borsalara bildirerek engellenmesini sağlamışlardır.

Saldırı sonucunda oluşan kayıpları telafi etmek için DAO Maker, beş günlük bir çalışma gerçekleştirecek. Bu süre zarfında saldırganların yakalanıp adalete teslim edilmesi konusunda da tüm güçlerini sergileyecekler. Saldırılardan etkilenen kullanıcılara da e-posta yoluyla bilgilendirme yapılacak.