KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Cumhurbaşkanlığı’ndan Kripto Para Uyarısı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından “Kripto para ve dijital varlık alım satımı yapılan platformlara ilişkin uyarılar” isminde bir video yayınladı. Bu platformalardaki varlıkların çalınma ihtimalinin yüksek olduğunu, sıcak ve soğuk cüzdanların herhangi bir resmiyet içermediğini ve bu nedenle yatırımcıların gerçek paralarını resmi bankalarda tutmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kripto para ve dijital varlıkların alım satımlarının yapıldığı platformaların ve bu platformları kullanan kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını hatırlattı. Dolayısıyla bu platformları bilinçli kullanmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, doğru ve güvenilir platform seçimi yapılmasının, yapılacak işlemlerin ve sonucunun sorun yaratmaması hakkında bir video paylaştı.

Paylaşılan videonun devamında kripto paralar ve dijital varlıklarla alakalı şu bilgilere yer verildi:

“Kripto varlıklar fiziksel olmadıkları için sadece elektronik ortamlarda saklanabilmekte, soğuk ve sıcak cüzdan olmak üzere iki farklı ortam kullanılabilmektedir. İnternete bağlı olan ve saklanmaları için kullanıcının herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadığı cüzdanlara sıcak cüzdan denilmektedir. Kripto varlıklar, sıcak cüzdan kullanarak saklanıyorsa; kripto varlıkların güvenliği, sıcak cüzdan hizmeti sunanlara emanet edilmektedir. Soğuk cüzdan sadece kripto varlık alışverişi esnasında internete bağlı olan cüzdanlardır. Bilgisayardan bağımsız bir donanımda saklanmakta, alışveriş dışında internet bağlantısı bulunmamaktadır. Kripto varlıkların güvenliği üçüncü taraflara emanet edilmek istenmiyorsa, soğuk cüzdanlar kullanılmalıdır”

Yatırımcılar Resmi Bankaları Tercih Etmelidir

Yatırımcıların paralarını güvenli bir şekilde de saklamaları hakkında bilgi içeren videoda “Sıcak ve soğuk cüzdanların herhangi bir resmi standardı bulunmamakta; bu sebeple sıcak ve soğuk cüzdanların belirli bir standarda göre kontrolü yapılamamaktadır. Bu yüzden gerçek paraları saklamak için, sıcak ve soğuk cüzdanlar değil, ülkelerin güvenli kabul ettikleri resmi banka hesapları gibi para saklama mekanizmaları kullanılmalıdır. Güvenli alım-satım platformları; kripto varlığın alımı satımı esnasında mümkün olduğunca platformun internet trafiği, ortalama nakit bulundurma, işlem hacmi ve borsa tarafından bildirilen hacmin kullanıcıları tarafından doğruluğuna duyulan güven faktörlerine bağlı olarak belirlenen kripto varlık borsa skoru yüksek olan platformlar kullanılmalıdır” denildi.

Dijital Varlıkların Çalınma İhtimali Göz Ardı Edilmemeli!

Videonun ‘hukuki güvenlik’ başlığında ise “Kripto paralara yatırım yapılmadan önce, ne amaçla geliştirildiği, arkasındaki teknolojinin ne olduğu, sürdürebilirliği nasıl sağlayacağı gibi bilgileri içeren ‘White Paper’ (İzahname) incelenmesi ve buna göre yatırım yapılması gerekmektedir” bilgisi yer aldı.

Videoda, “Siber saldırılar sonucunda kişisel verilerin ifşası ya da platformdaki varlıkların çalınması gibi telafisi olmayan durumlarla her an karşılaşılabilme riski dikkate alınmalıdır” uyarısına yer verildi.