KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın Metaverse Hakkında Konuştu

metaverse-ksknkripto

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüntülü sohbet uygulaması “Zoom” üzerinden canlı yayınlanan, İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Bahar Dönemi “Bilgi Tasavvurumuz: Dün ve Bugün” başlıklı açılış konferansına katılım sağladı.

İDE Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yanı sıra çok sayıda konuğun katıldığı konferansta metaverse evreni hakkında konuşan İbrahim Kalın, sanal,karma,güçlenmiş,genişletilmiş, alternatif gerçeklik derken bütün bunların metaverse’e götürdüğünü belirtti ve sözlerine şöyle devam etti;

Tek bir dünya kavramından çoklu dünyaların olduğu sonsuz evren tasavvuruna geçmişken, şimdi bir başka gerçeklik tanımı olan metaverse ile karşı karşıyayız. Burada sanal fikir, zihinsel, hayali diye bir kenara itemeyeceğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Metaverse ve ötesine geçeceğimiz bir çağda biz, alemi hayal hakikat gerçeklik ve bilgi arasında ilişkiyi nasıl inşa ederiz. Bu konuda İslam düşüncesinin önereceği bir takım bilgiler var mıdır? 21. yüzyıldaki varlık ve bilgi yolculuğumuza istikamet kazandıracak bir üst metafelsefeye ihtiyacımız var. Bütün bunları toparlayacak bir metafelsefeyi inşa edebilir miyiz, bunun için yeni enstrümanlar neler olmalıdır? Bunu da bir soru olarak ortaya koymak istiyorum.”