KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Çiftlik Bank’tan Bitcoin’e; Tosuncuk Dosyası

Tüm Türkiye’nin Tosuncuk lakabı ile tanıdığı Mehmet Aydın geçtiğimiz günlerde bulunduğu Uruguay’da teslim olarak İnterpol aracılığıyla Türkiye’ye getirildi.

Tosuncuk Mehmet Aydın Kimdir?

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın 1991 yılında Bursa’nın bir köyünde dünyaya gelmiştir. Öğrenim hayatını İmam Hatip Lisesinde okurken sonlandıran Aydın, iş hayatına atılmıştır. İlk olarak Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bir kafede garsonluk yapan Tosuncuk daha sonrada başka bir kafede bulaşıkçılık yapmıştır. Bu tarz küçük işlerle uğraşan Tosuncuk daha sonra “Egoman” sahne adı ile “Arabesk Rap” yapmaya başlamış, şarkılarına ayrıca klipler çekmiştir. Bazı kliplerinde esrar gibi maddeler de kullandığı bilinmektedir.

Çiftlik Bank Serüveni Nasıl Başladı?

Tosuncuk rap müzik yaptığı dönemde tanıştığı bazı kişiler aracılığıyla Çiftlik Bank macerasının temellerini attı. Özellikle müzik camiasında adı bilinen Eray Aker isimli şahsın Tosuncuk’a yazılım bilgisi ile mevcut sistemi kurmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Facebook üzerinden oynanan çiftlik temalı oyunların popüler olduğu bir dönemde Rus yapımı bir oyun dikkat çekmekteydi. Bu oyun baz alınarak Türkiye’de ilk olarak “Çılgın Tavuklar” ismi ile bir oyun çıkarılmıştı. Mehmet Aydın ve ona yardımcı olan kişilerde Çılgın Tavuklar oyununa benzer şekilde bir oyun geliştirdiler. Bu oyunu 31 Temmuz 2016 tarihinde “Çiftlik Bank” adı ile piyasaya sürdüler.

Çiftlik Bank, sanal dünya ve gerçek dünya olmak üzere iki bölümden oluşmaktaydı. Sanal dünya yani oyun içerisinden oyuncular tavuk, inek, koyun gibi çiftlik hayvanlarını gerçek para karşılığında alabiliyorlardı. Oyuncular, her hayvanın ödenen paraya göre belli sürelerde ürettiği süt, yumurta gibi ürünleri gerçek para karşılığında satarak kazanç elde edebiliyorlardı. Sanal ortamda yürütülen bu sistem daha sonra gerçek dünyaya da uyarlanmak istendi.

Bunun sonuncunda ilk olarak Bursa’da 2 tane çiftlik alındı. Bu çiftlikte yetiştirilecek hayvanların Çiftlik Bank oyununda yatırım yapan kişiler için yetiştirileceği açıklandı. Buradaki hayvanlardan elde edilen ürünler yine Çiftlik Bank adına sahip şarküterilerde satılmaya başladı.

Bu gelişmeler doğrultusunda 2 yıla yakın süre aktif olan Çiftlik Bank sistemine 2018 yılı Mart ayında kayyum atanması ile gerçekler gün yüzüne çıkmaya başladı.

Şarküteri ve çiftlik faaliyetleri olarak Türkiye’de 130 dan fazla şarküteriye sahip olan Çiftlik Bank’ın bu dükkanlarda sattığı ürünlerin aslında kendilerinin ürettiği ürünler olmadığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Çiftlik Bank adı altında satılan ürünlerin köylerden toplanıp kendi tesislerinde üretiliyormuş gibi göstererek paketleyip satışa sunmaktaydılar.

Tosuncuk’un Bitcoin Madenciliği Serüveni

Mehmet Aydın’ın Akhisar’da bulunan çiftliğini ziyaret etmek için İstanbul’dan yola çıktığında Balıkesir’deki Çiftlik Bank bayii yöneticisi olan Hakkı Cangül’e uğramıştır. Tosuncuk ile Cangül arasındaki toplantı esnasında Cangül’ün dükkanının bodrum katında Bitcoin madenciliği yapmak için 35 tane mining cihazı olduğundan bahsetmiştir. Bunun üzerine Tosuncuk bu cihazları satın alarak Çiftlik Bank bünyesine dahil etmiştir.

O günden sonra konuya hakim olduğu için Hakkı Cangül başkanlığında Akhisar’da bulunan tavuk çiftliğinin 6 numaralı kümesine 500 adet yeni Bitcoin madenciliği cihazı alınarak yerleştirilmiştir. Bu olaydan 2 ay sonra 2018 Şubat ayında bu cihazlar toplanıp bir tıra yüklendi. O zaman yapılan açıklamalarda cihazların Dubai’ye gönderilmek üzere Gemlik Limanı’na sevk edildiği duyurulmuştu.

Ancak bu tırın Türkiye’ye giriş-çıkışı hakkında hiç bir resmi kayıt bulunmamaktadır. O zaman için 500 adet Bitcoin mining cihazı kayıplara karışmıştı. Tosuncuk’un Uruguay’da görülmesi üzerine bir çok kişi tarafından bu cihazların daha düşük elektrik maliyeti için Uruguay’a kaçırıldığı söylenmekteydi.

Tosuncuk’un Bitcoin Kazancı Ne Kadar?

Tosuncuk’un Türkiye’den kaçtığı tarih olan 4 Mart 2018’de 1 Bitcoin fiyatı 11,512 dolar civarındaydı. Türkiye’ye teslim olduğu tarih olan 1 Temmuz 2021’de ise 34,764 dolar seviyelerinden işlem görmekteydi.

Tosuncuk yakalandığı zaman verdiği ifadede kaçarken sadece 2,000 adet Bitcoin’e sahip olduğunu söyledi. Ancak 3 yıldan daha fazla süre içinde Bitcoin madenciliğine elindeki cihazlar ile devam ettiği düşünülürse, Çiftlik Bank aracılığıyla dolandırdığı toplam parayı 3-4 katına çıkardığı söylenebilir. Bunun yanında geçtiğimiz aylarda Bitcoin’in 60 bin doların üstüne çıktığı zamanlarda Tosuncuk’un elindeki Bitcoinleri sattığı düşünülürse Bitcoin’den elde ettiği kâr çok daha fazla olabilir.

Tosuncuk Neden ve Nasıl Teslim Oldu?

Tarihler 22 Haziran 2021’i gösterdiğinde Mehmet Aydın, Çiftlik Bank olayını yakından inceleyen araştırmacı gazeteci İsmail Saymaz ve Sözcü Gazetesi ile irtibata geçti.

Yapılan görüşmeler sonucunda Tosuncuk “Kendi hür iradem ile Türk yargısına teslim olacağım” dedi.

Tosuncuk teslim olduktan sonra yaptığı açıklamada; Çiftlik Bank’ı kurarken hiç bir şekilde “dolandırıcılık” gibi bir şey düşünmediğini, o zamanın şartları ile hızlı bir gelişme kat ettiklerini bunun sonucunda da “kötü niyetli” insanların çevresinde çoğaldığını söyledi. Kendisinin de bu insanlar tarafından “mağdur” olduğunu dile getirdi.

1 Temmuz 2021’de Türkiye’ye teslim olan Tosuncuk dün itibariyle(13 Temmuz 2021) ilk duruşmasına çıktı.

Tosuncuk’un teslim olmasından sonra özellikle sosyal medya kullanıcıları arasında iki ihtimal dahilinde Tosuncuk’un teslim olduğu düşünülmektedir. Bu iki ihtimalden biri Bitcoin’den parayı vurması, ikincisi ise parasının bitmesi.

İlk ihtimali düşünenler Tosuncuk’un Bitcoin madenciliği sayesinde elde ettiği kazanç ile Türkiye’de bulunan Çiftlik Bank mağdurlarının mağduriyetlerini gidererek kendini temize çıkarmayı planlıyor.

İkinci ihtimal ise, Tosuncuk’un yurt dışında geçirdiği zaman doğrultusunda dolandırıcılık ile elde ettiği paranın bitmesi ile teslim olup Çiftlik Bank projesinin beyin takımının kurucusu olan ağabeyi Fatih Aydın’ı suçlamayı düşünüyor.

Tosuncuk’un Yeni Hedefi Ne?

Tosuncuk teslim olduğu zaman Türkiye’ye getirilirken polis memurlarına “yeni bir projem var” dediği aktarılmıştı. Ayrıca bu projenin kripto paralar ile alakalı olduğu ifade edilmişti. Bu söylentilerin gündeme gelmesi ile akıllara gelen ilk şey; finansal bilgiye sahip olmayan ve piyasada yeni olan yatırımcıları dolandırma peşinde olabileceğidir. Yeni bir projeye sahip olduğunu söyleyen Tosuncuk, Çiftlik Bank vakasından temize çıkacağını ve “saygın bir iş adamı” olabileceğini düşünüyor. Bu durum Türkiye için yakın geçmişte defalarca yaşanmış dolandırıcılık olaylarını akla getiriyor. Yediden yetmişe herkesin bildiği Jet Fadıl benzetmesi buna bir örnek olabilir.

Tosuncuk’un Mahkemesi

Mehmet Aydın Türkiye’ye teslim olduktan sonra dün itibariyle ilk defa hakim karşısına çıktı. Şuan mali olarak Çiftlik Bank vakasında zarar eden kişilerin zararını ödeyebilecek parasının olmadığını söyledi. Aydın, sözlerine şu şekilde devam etti;

“Benim yurt dışında Uruguay’da bulunan 5 Milyon dolarlık mal varlığıma Uruguay Devleti el koydu. Uruguay’da bulunduğum sırada hakkımda yakalama kararı çıkarılınca Paraguay’a Ali Osman Naim Kaya aracılığı ile 7 Milyon dolarlık Bitcoin madenciliği tesisimi gönderdik. Ancak Ali Osman Naim Kaya tarafından bu tesise el konuldu. Kaya, hakkındaki soruşturma nedeniyle Uruguay’da tutuklandı ve ev hapsine alındı. Şuan da ne yaptığını bilmiyorum. Ev hapsinden sonra kendisi ile görüşmedim. Benim Türkiye’deki mal varlığıma da devlet tarafından el konuldu. Benim mağdurların zararını giderebilecek halihazırda bir param yok. Ancak Kıbrıs ve Türkiye’de bulunan ve el konulan mal varlıklarımla mağdurların zararını gidereceğim.

Tosuncuk Şimdi Nerede?

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın dünkü duruşmasının ardından sevk edildiği Edirne F tipi kapalı cezaevinde. İkinci duruşma için planlanan tarih ise 14 Eylül 2021. Tosuncuk’un bu tarihe kadar bu cezaevinde kalacağı bildirildi.