Cardano’nun Kurucusu Hoskinson, Akıllı Sözleşmeler için Yeni Bir Terim Önerdi!

IOG CEO’su Charles Hoskinson da geçtiğimiz günlerde “akıllı sözleşme” teriminin Cardano söz konusu olduğunda aslında yanlış kullanılan bir isim olduğunu belirtti. Topluluğun bunun yerine yeni işlevselliğe “programlanabilir doğrulayıcılar” olarak atıfta bulunması gerektiğini öne sürüyor.

Anlamsal yanlışlık başlangıçta IOG geliştiricisi Matthias Benkort tarafından ortaya kondu. Kendisi Cardano’nun programlanabilirliğinin, eUTXO işlem modeli nedeniyle Ethereum ve Solana gibi rakip blok zincirlerinden önemli ölçüde farklı olduğunu iddia etti. Bu nedenle, akıllı sözleşmeler Cardano’da fiilen uygulanamaz: Etherum,Solana, Algorand ve diğerlerinin aksine, Cardano’da akıllı sözleşme “dağıtmak” diye bir şey yoktur. Bunun yerine, doğrulayıcılara kullanımlarından önce karma olarak dolaylı olarak atıfta bulunulur ve etkinleştirme üzerine ifşa edilirler. Benkort ayrıca, topluluğun doğrulayıcıları ve akıllı sözleşmeleri karıştırma eğiliminde olduğunu açıklıyor.

Cardano, eşzamanlılık sorunuyla ilgili tartışmalara yol açtıktan sonra, çok beklenen Alonzo güncellemesini 12 Eylül’de piyasaya sürdü. Sadece 24 saat içinde ağda 100 akıllı sözleşme devreye alındı.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

605 Comments