KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

BitMEX Kurucusu Hayes’e Şartlı Tahliye!

BitMEX Kurucusu Hayes kara para aklama suçlamasını kabul etti ve mahkeme tarafından şartlı tahliye edildi.

BitMEX Kurucusu Arthur Hayes, ABD yetkilileri tarafından yüz milyonlarca dolarlık işlemler ile kara para aklaması konusunda suçlanıyordu. 20 Mayıs’ta hakim karşısına çıkan Hayes suçlamaları kabul etti. Ancak bu suçu bilerek işlemediğini, müşteri gizliliği kanunları çerçevesinde gerçekleşen işlemlerin takibinin mümkün olmadığını dile getirdi. BitMEX CEO’sunun bu açıklaması karşısında mahkeme Hayes’i şartlı tahliye etti.

Federal yargıç Hayes ile beraber 2020 yılında BitMEX yönetim ekibinde bulunan bir kaç ismi 2 yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırdı. Federal mahkeme tarafından verilen cezanın ilk altı ayı ev hapsi olacağı belirtildi.

Mahkeme Detayları

Manhattan’da gerçekleşen mahkeme sırasında ABD Bölge Yargıcı John Koeltl “Bu çok ciddi bir suç” dedi. “Bay Hayes gibi kişiler, kara para aklamayı önleme programları veya müşterini tanıma programları olmadan platformlar kullandıklarında, insanların kara para aklaması için bir mıknatıs haline gelirler. “

BitMEX, kullanıcılarının kaldıraçlı işlemler yapmalarına izin veren vadeli işlem sözleşmeleri gibi kripto para birimi türevleri sunan ilk şirketler arasında yer alıyor. BitMEX, yıllarca yasadışı ticarete izin verdiği ve kara para aklama konusunda gerekli önlemleri almadığı için 100 milyon dolar ceza ödemeyi de kabul etti.

Mahkeme sırasında Hayes, hakime, BitMEX’in önlemleri uygulamadaki başarısızlığı için “tüm sorumluluğu” kendisinin aldığını söyledi.

36 yaşında olan Hayes “En iyi yıllarımın önümde olduğunu biliyorum,” dedi. “Her zaman bu yaptıklarımın sonuçlarıyla yaşamak zorunda kalacağım. Ancak beyaz bir sayfa açıp sıfırdan başlamaya hazırım.”

BitMEX CEO’sunun avukatı James Benjamin, Hayes’i “entelektüel bir güç merkezi” ve “karizmatik bir lider” olarak nitelendirdi. Aynı zamanda ABD politikalarını haklı çıkarmak için savcıların “acımasız bir yargılama” izleyerek “onaylamaya çalıştıkları soyut ilkeler referandumu” yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Savcılar, yargıç Koeltl’den benzer ihlallerin engellenmesine yardımcı olmak için Hayes’i bir yıldan fazla bir süre hapse göndermesini istemişti. Hayes, hapis cezası, yurtdışında yaşama ve özgürce seyahat etme hakkı talep etmedi ve davanın kendisinin ABD’nin dünyadaki borsalarda mali suçları kovuşturmasına yardımcı olacak bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Denetimli serbestlik yetkilileri ise yargıca iki yıl denetimli serbestlik ile bırakılmasını önerdi.

Yargıç, ”Şirketinin kara para aklama ve diğer yasadışı amaçlarla kullanılmasını önlemek için bu prosedürlerin gerekli olduğunu biliyordu” dedi. “Suç, basit bir düzenleyici denetimden daha fazlasıydı.” Banka Gizliliği Yasası’nın kasıtlı bir ihlali olarak nitelendirdi.”

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorumlardan yada Telegram kanalımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.