KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Bitcoin Dominance Değeri Kritik Seviyelerde

dominance

Bitcoin 20 gün aradan sonra yeniden 40,000 $ üzerine çıkmış görünüyor. Özellikle Bitcoin fiyatında 20 gündür yaşanan düşüş alt coinlerinde çok sert düşmesine sebep oldu. Bitcoin’in son 2 günkü çıkışı sert olsa da alt coinler bu harekete tam anlamıyla eşlik edemedi. Çünkü Bitcoin Dominance seviyesi yükseliyor.

Dominance Nedir?

Dominance kavramı kripto para piyasası için en önemli ancak çok dikkate alınmayan bir kavramdır. Kelime anlamı olarak “hakimiyet” demektir. Her kripto paranın bir dominance değeri vardır. Ancak dikkate alınan ve takip edilmesi gereken dominance seviyesi kuşkusuz Bitcoin dominance seviyesidir. Kısaca dominance, kripto para piyasasında yer alan her coinin parasal değerinin, tüm piyasadaki toplam paranın yüzdesel karşılığıdır.

3 Ocak 2021 tarihinde 4 yıl aradan sonra yeni zirve yapan Bitcoin dominance seviyesi %73,70 oranına ulaşmıştı. O günden Bitcoin dominance seviyesi düşüş trendine girdi. Sonrasında ise alt coin rallisi diye tabir edilen alt coinlerdeki sert yükselişler görüldü. Bazı alt coinlerin bu dönemde fiyatlarının 20 ile 100 katına çıktığı gözlendi.

Şuan grafik üzerinde Bitcoin Dominance seviyesi simetri üçgen formasyonunu yukarı kırmış ve retestini yapmış görünüyor. Retestin onayı da kısmen gelmiş. Formasyon hedefi doğrultusunda dominance seviyesinin 50,03 seviyelerini görmesi beklenir. Özellikle %50 ciddi bir direnç seviyesi olduğundan ötürü buranın kırılımı alt coinler için, Bitcoin fiyatı yükselse dahi düşmelerine sebep olabilir. Yani Bitcoin yükselirken dominance seviyesininde yükselmesi kripto para piyasasına giren paranın alt coinlere değil Bitcoin’e aktığını gösterir.

Böyle durumlarda portföy dengesini kurmak çok önemlidir. Alt coinlerin kâr oranı daha fazla olsa da zarar oranları da buna eşdeğer daha fazladır. Ayrıca piyasayı domine eden gücü elinde tutmak bir yatırımcı için önemlidir.

Daha önce telegram grubumuzda paylaştığım Bitcoin – Bitcoin Dominance ve Alt Coinler ilişkisini anlatan tabloyu sizinle paylaşmak istiyorum. Olası yükseliş ve düşüşlerde kripto paralara yön tayini konusunda yardımcı olacaktır.

Dominance Seviyeleri Nereden Takip Edilmelidir?

Bitcoin dominance seviyesini en sağlıklı ve anlık olarak Tradingview üzerinden takip edebilirsiniz. Tradingview’de dominance seviyesini bulmak için izleme listesinde arama kısmına “BTC.D” yazarak Bitcoin dominance seviyesini görebilirsiniz. Ayrıca dikkate alınmasa da istediğiniz kripto paranın dominance seviyesini de yine Tradingview üzerinden “coin ismi.D” yazarak erişebilirsiniz.

15.06.2021 Bitcoin grafik ve analizini görmek için tıklayın…

Bitcoin dominance