KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Bitcoin Artık Resmi Para Birimi Oldu! (El Salvador)

Bitcoin (BTC) yasasının ülkenin yasama meclisinden geçmesinden üç ay sonra, Bitcoin şimdi El Salvador’da resmi olarak yasal bir para birimi.

“El Salvador birinci dünyaya doğru ilerleme hakkına sahiptir.”

El Salvador’un yasama meclisi 9 Haziran’da yasayı büyük çoğunlukla kabul etti, 62 üye tasarı lehinde oy kullanırken, 19’u karşı çıktı ve üçü çekimser kaldı. Kripto resmi olarak Salı bugün yasal hale geldi. Bitcoin’in kullanımı, 2001’den beri ülke genelinde dolaşımda olan ABD doları ile örtüşüyor. Mallar, hizmetler ve hatta vergiler artık dünyanın en büyük kripto parası kullanılarak ödenebilir. “Her ekonomik enstrüman”, Bitcoin kullanımını yasal bir ödeme şekli olarak kabul etmelidir.

Yasanın yürürlüğe girmesinden birkaç saat önce, El Salvador ilk 200 BTC’sini satın aldı ve Bukele, ülkenin brokerlerinin çok daha fazlasını satın alacağını söyledi. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kriptosunun fiyatı 24 saatlik bir süre içinde %2,3’ten fazla arttı ve şu anda 52.600 dolar civarında el değiştiriyor.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz