KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Binance için İngiltere’den Durdurma Kararı!

Son dakika haberine göre İngiltere Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), en büyük kripto para borsası olan Binance’in İngiltere’deki faaliyetlerini durdurmasını istedi.
Çin merkezli kripto para piyasasının en büyük borsası olan Binance, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de regüle bir kurumu satın aldığını açıklamıştı. Kuruluşun daha öncesinden yazılı izin alınmadığı için İngiltere’de faaliyet göstermesi yasak olacak.

FCA taradından kuruluşa Çarşamba gününe kadar tüm tanıtım ve finansal amaçlı faaliyetlerini durdurup mevcut promosyonlarını sonlandırması için süre tanındı. Ayrıca Binance sosyal medya hesaplarından ve internet sitesinden İngiltere’de yürüttüğü faaliyetleri durdurduğunu açıklaması gerekecek.
Binance, FCA’dan onaylı bir şirketi geçtiğimiz günlerde satın aldığını duyurmuş ve Binance UK adı altında İngiltere’de faaliyetlerini başlatmayı düşündüğünü açıklamıştı. FCA, Binance’ın bu faaliyet girişiminden önce FCA’nın yazılı onayını almadığı sürece herhangi bir regüle edilmiş faaliyetlere girişmesine onay verilmeyeceği hakkında açıklamada bulunmuştu.
FCA tarafından “Binance Group bünyesinde bulunan hiçbir şirket, Birleşik Krallık’ta regüle edilmiş aktivitede bulunma lisansına veya kaydına sahip değil” şeklinde açıklama yapıldı. İngiltere tarafından alınan bu kararın, Binance’ın ABD ve Almanya’da bulunan regülatörlerin incelendiği bir döneme gelmesi Binance için diğer incelemelerde de sorun yaşayabileceği düşündürmektedir.

Bloomberg’in Mayıs ayı içinde paylaştığı haberde ABD Adalet Bakanlığı ve Gelir İdaresi (IRS) tarafından Binance’in ABD’deki faaliyetlerinin incelendiği yazılmıştı. Almanya’nın bankacılık denetim kurumu BaFin’de Nisan ayı içinde Binance’yi yatırımcı prospektüsü, bilgilendirmesi olmadan dijital tokenlar sunması nedeniyle ceza alabileceği konusunda uyarıda bulunmultu.
Bunların yanında İngiltere’nin saygın bankalarından biri olan TSB, 5 milyon müşterisinin kripto para borsalarına para gönderilip alınmasını yasaklamayı planladığını duyurmuştu. Yasağın gerekçesi olarak 849 müşterisinin kripto para işlemleri yüzünden dolandırıldığını öne sürdü. Dolandırıcılık işlemlerinden ötürü Binance yine dikkatleri üzerine çekmişti.

Kripto para piyassalarında yaşanan ser düşüş dalgaları devam ederken olumsuz haberler düşüşleri tetiklemeye devam etmekte. İngiliz bankası TSB, Türkiye’de Thodex, veBitcoin gibi dolandırıcılık yaptığı tespit edilen kripto para borsalarının yanı sıra global kripto para borsalarında da şüpheli işlemler tespit ettiğini paylaşmıştı. The Times’ın paylaştığı habere göre İngiltere’nin saygın bankalarından TSB’nin 5 milyon müşterisi için kripto para borsalarına para gönderim ve alım işlemlerini yasaklamaya hazırlandığı belirtilmişti.
TSB yaptığı araştırmalar sonucunda 14 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında 849 müşterisi kripto para aktarımı için kullanılan ancak sahte olan cüzdanlar aracılığı ile dolandırıldı. İşlemlerin bir çoğu ise Cayman Adaları’nda kayıtlı olan Binance üzerinden gerçekleştirildiği tespit edildi. Güvenlik kontrollerinin zayıf olduğu düşünülen Binance için yapılan araştırmalar sıkılaştırıldı.
İngiliz bankası Binance ile irtibat kurulmaya çalıştığını ancak geri dönüş alamadığını duyurmuştıu. Bunun yanında banka daha önce de kripto para borsası olan Kraken’e para gönderim alım işlemlerini yasaklayacağını duyurmuştu.

Binance’dan İddialara Yönelik Önemli Açıklama

İngiliz bankası TSB tarafından iletişim kuramadığı söylenilen Binance sözcüsü aracılığıyla bir açıklamada bulundu. Binance sözcüsü ” Binance, şimdiye kadar aldığı önlemler ile kullanıcılarının dolandırıcılıktan korumak için ciddi anlamda çalışmalar yürütmekte. Bu gibi iddialardan haberdar olduğumuz zaman hemen harekete geçip güvenlik güçleri ile birlikte çalışıyoruz. Bu konuda mükemmel bir sicilimiz var” ifadelerini kullandı.

Binance gibi yasakların odağında olan diğer bir kripto para borsası Kraken tarafından da bir açıklama geldi. Kraken Küresel Uyumluluk başkanı Steven Christie “Kraken’in dolandırıcılık olaylarına karşın bulunulan yardım taleplerine cevap verilmediğini kabul etmiyoruz. Kraken 2020 yılında güvenlik güçlerinden gelen 1000 den fazla talebe yanıt verdi” şeklinde açıklamada bulundu.