KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

Biden Yönetimi, ABD Genelinde Kripto Para Stratejisini Yayınlamaya Hazırlanıyor

Yabancı basında son çıkan haberlere göre Biden yönetimi, ABD genelinde kripto para stratejisini yayınlamak için hazırlıklara başladı. Yönergenin önümüzdeki hafta tamamlanarak Başkan Joe Biden’a sunulması bekleniyor. Stratejinin duyurulması ve hayata geçirilmesi en geç önümüzdeki ay olarak planlanıyor.

Biden yönetiminin kripto paralarda dahil olmak üzere dijital varlıklar konusunda ilk kez devlet çapında bir strateji yayınlamaya hazırlandığı bildirildi. Bloomberg’in yayınladığı habere göre üst düzey devlet yetkililerinin bu konu hakkında son zamanlarda üst üste toplantılar yaptığı ve dijital varlıklar konusunda bir yürütme tasarısı hazırladıkları paylaşıldı.

Tasarının önümüzdeki haftaya kadar tamamlanıp Başkan Joe Biden’a sunulması bekleniyor. Başkan Biden’ın kararı değerlendirmesi ile en geç önümüzdeki ay tasarının hayata geçeceği de bildirildi.

Bu yönerge ile kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital varlıkların yarattığı ekonomik ve ulusal güvenlik konusundaki zorlukları ve faydaları değerlendirilecek. Özellikle federal kurumların, dijital varlıkların risklerini ve fırsatlarını değerlendirmesi bekleniyor. Bu yılın ikinci çeyreğine kadar raporun tamamlanması bekleniyor.

Bu raporda örneğin Finansal İstikrar Gözetim Konseyi dijital varlıkların olası sistemik etkilerini değerlendirecek. Başka bir rapor kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital varlıkların yasal olarak kullanım alanlarını belirleyecek.

Ayrıca Biden yönetiminin FED’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yayınlama ihtimalini de değerlendirmesi bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü FED merkez bankası dijital para birimi hakkında uzun zamandır beklenen bir rapor yayınlamıştı. Bu rapora istinaden 20 Mayıs’a kadar halka açık yorum dönemini başlatmıştı.

Bazı kurumsal şirketler ABD’nin merkez bankası dijital para birimi geliştirme konusunda Çin başta olmak üzere bir çok ülkeden geri kaldığını iddia ederek eleştiride bulunmuştu. Ancak FED başkanı Powell, ABD’nin bu konuda geri kalmadığını ve gerekli çalışmaların duruma göre değerlendirileceğini söylemişti. Ayrıca Powell, ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olma statüsünü de asla kaybetmeyeceğini dile getirmişti.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorumlardan yada Telegram kanalımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.