KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

ABD Senatosunda Kripto Paraları Etkileyecek Yasa Oylanıyor

ABD’de kripto paraları etkileyecek önemli olaylar gerçekleşiyor. Cumhuriyetçiler ile Demokratların birlikte senatoya sunduğu yeni alt yapı yasasında bulunan bulunan iki önemli yasa değişiklik isteği mecliste oylanacak. Oylamaya sunulan bu yasa değişikliklerinin kabul edilmesi halinde sadece ABD için değil tüm dünyayı etkileyebilecek önemli yasaklar kapıda.

Amerika’da Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ortak bir anlaşma yaparak yaklaşık 1 trilyon doların ayrıldığı bir alt yapı yasası çıkarttılar. Yasanın kapsamı bir çok Amerikalıyı olumlu yönden etkileyecek. 1 trilyon doların harcanacağı yasanın içeriğinde yüksek hızlı internetin çok geniş çapta yaygınlaştırılması, daha iyi yollar ve köprüler yapılması, toplu taşımanın ve temiz içme suyu sistemlerinin iyileştirilmesi, iklim değişikliği ile mücadele edilmesi, güç şebekelerinin modernize edilmesi ve elektrikli araçların yaygınlaşması için önemli çalışmalar bulunuyor.

Hazırlanan yeni altyapı yasası senatoya sunulmadan kısa süre önce iki senatörden bir anda kripto paraları kapsayan iki farklı yasa değişikliğinin altyapı yasasına dahil edilmesi önerildi. Önerilen yasa değişikliğine bakıldığında Bitcoin gibi Proof of Work (PoW) mekanizmasını kullanan kripto paralar şimdilik muafiyetini koruyor gibi gözükse de Cardano gibi Proof of Stake (PoS) konseptini kullanan kripto paralar büyük bir vergi tehdidi altında. Bu iki yasa değişikliğinin önerilmesinin ardından Beyaz Saray’dan değişiklikleri destekleyici bir açıklama geldi.

Senatör Rob Portman ve Mark Warner tarafından sunulan yasa değişiklik önerisi Biden’ın da desteğini aldıktan sonra kripto endüstrisini destekleyen Senatörlerde bu durum şok etkisi yarattı. Senatör Ron Wyden, Pat Toomey ve Cynthia Lummis tarafından daha önceden sunulan ve senatodan geçmesi beklenen yasa önergesine göre de geniş çapta kripto madencileri ve geliştiricilerini de “borsacı” tanımından çıkaracaktı. Böylece tanıma uyan kişiler “borsacı” tanımının gerektirdiği üzere müşterilerini ABD Gelir İdaresi’ne bildirmek zorunda kalmayacaktı ki madencilerin spesifik müşterileri olmadığı için bu onları oldukça zor durumda bırakması bekleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden desteklediği bu yasa değişikliği önergesiyle toplanan vergilerden çıkaracağı yeni altyapı yasasına 28 milyar dolar’lık fon kazandırmayı hedefliyor. Ancak sektörün önde gelen isimlerine göre bu vergi toplamak değil. Tüm kripto piyasasını ABD’den uzaklaştırmak anlamına geliyor. Baş Hukuk Müşaviri Jake Chervinsky’nin yaptığı açıklamalara göre uygulanmasının imkansız olduğu bu yasa değişiklikleriyle kripto endüstrisi istemli olarak bitirecek. Kripto paralar ve sivil özgürlük avukatı Martha Belcher gibi isimler de bu yasa değişikliğinin anonim kripto para transfer işlemlerini imkansız hale getireceğini bildirdi.

Messari araştırma firmasının kurucusu Ryan Selkis’e göre de ABD hükümetinin bu gülünç planının amacı yalnızca endüstriyi sakatlamak.

Ünlü kripto para alım satım platformu Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong ise madencilerin, doğrulayıcıların, akıllı kontrat yapanların ve açık kaynak geliştiricilerinin “borsacı” tanımına girmesini anlamsız buldu ve bu tanımın gerektirdiği 1099 formlarının doldurulmasının imkansız olduğunu belirtti. Elon Musk ise Brian Armstrong’a Twitter üzerinden yanıt vererek desteğini bildirdi. Elon Musk tweet’inde şu sözleri kullandı:

“Katılıyorum, şu anda kripto para teknolojilerinde kazanan veya kaybeden teknolojileri seçme sırası değil. Bu aceleci yasaların acilen çıkmasını gerektiren hiçbir kriz mevcut değil.”

Kripto para destekleyicisi bir sürü önemli isimden yasa değişikliği karşıtı açıklamalar geldi ve gelmeye devam ediyor. Bu yasa değişikliğinin kabulü halinde PoS kripto paraların haricinde DeFi platformları da kötü yönde etkilenecek. Pratikte tüm bunların yasaklanması anlamına gelen yasa değişikliği temelde tüm kripto endüstrisini oldukça kötü etkileyecek. Oylamaların sonucunu, yaşanan gelişmeleri ve sonraki aşamaları takip edip sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz