KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

21.06.2021 ABD Dolar Endeksi ve Dolar Analizi

ABD Dolar Endeksinin küresel piyasalara yön veren en temel kavramlardan biri olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde FED toplantısı sonrası başkan Powell’in yakın zamanda faiz artırımı müjdesi ile Dolarda sert yükselişler gördük. Dolar haftalık kapanışı TL bazlı 8,7155 ₺ olarak yapmıştı. Buna karşın ABD Dolar Endeksi (DXY) 92,321 puanda haftalık kapanışı yapmıştı. Bugünkü Dolar analizi hakkında…

Küresel piyasaların açılmasıyla birlikle DXY‘deki puanlama ile Dolarda yeniden yükselişine geçti.

Dolar/TL ve DXY için teknik tabloda görünenler;

ABD Dolar Endeksi 1 saatlik grafiği üzerinde flama formasyonu mevcut. Kırılımın durumuna göre muhtemel hedefleri;
Yukarı yönlü kırılım ile 92,872 puan
Aşağı yönlü kırılım ile 91,724 puan bölgelerini test edecektir.

Endeksin teknikteki flamayı yukarı yönlü kırması Doların 8,7825-8,82 ₺ seviyelerini test etmesini sağlayacaktır.
Ayrıca Dolar/TL grafiğinde yükselen takoz formasyonu mevcut. Buda bir düşüş formasyonudur ancak kırılıma göre seyir almak gereklidir. DXY’nin mevcut flamayı aşağı yönlü kırması ile Dolar/TL’nin de 8,7545 ₺ seviyelerine inmesi beklenebilir. Özellikle Doların TL karşısındaki düşüşü gün içerisinde 8,7435 ₺ veya altına sarkması durumunda, Doların önümüzdeki günlerde 8,56 ₺ seviyelerine kadar geri çekilmesine sebep olacaktır.

Günlük bazda (orta vadede) ABD Dolar Endeksinin yükselişini teyit eden Bearish Butterfly formasyonunun var olduğundan bahsetmiştik. Bu makaleyi okumak için tıklayın.

Dolar ile ters orantılı hareket eden kripto para piyasasının demirbaşı Bitcoin’in de son 1 haftadır düşüşünün ana sebeplerinden biri DXY’nin sert yükselişidir. Doların DXY eşliğinde yükselmesi önümüzdeki günlerde kripto para piyasasınında içinde bulunduğu düşüşü sürdüreceğini gösterir.

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.