KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

29 Temmuz Detaylı Bitcoin Analizi

21 Temmuz’dan beri küçük düzeltme hareketleri ile yükselişine devam eden Bitcoin, yazımızın paylaşıldığı sırada 40,010 dolar seviyelerindedir.

Bu yazımız biraz daha geniş pencereden bakmak için yayınlanmıştır.

Bitcoin, 19 Mayıs tarihinde 30,000 dolar seviyelerine düşerek 65,000 dolardan gelen düşüşün en dibini görmüştü. Bu düşüşten sonra hızlı bir toparlama sürecinde giren Bitcoin kısa sürede yeniden 42,000 dolar seviyelerine kendini atmayı başarmıştı.
Ancak 40,000-42,500 dolar seviyelerini bir türlü geçemeyerek yeniden düşüşler yaşamıştı. Bu düşüşlerde 28,800 ve 29,300 seviyelerine kadar düşen ancak sonrasında yeniden 40,000-42,500 dolar seviyelerine gelen bir Bitcoin izledik. Grafikte de görüldüğü üzere yaklaşık 2,5 aydır aynı fiyat aralığında sıkışmış olan Bitcoin, yeniden ciddi satışlar yediği tepe lokasyona gelmiş bulunmakta.

Bitcoin, son günlerde her ne kadar 40,000 dolar üzerinde kalmaya çalışsa da sert satış baskıları ile 40,000 doların altına inmektedir. Herhangi bir FUD haberin olmaması durumunda 40,000 dolar üzerinde kalması teknik olarak gidişatın kısmen de olsa yukarı yönlü olacağını söyleyebilir.


Günlük tabloda sadece küçük düzeltmeler ile yükseliş geldiğinden ötürü RSI seviyesinde de ciddi anlamda bir yükselişe sebep oldu. Anlık olarak günlük tabloda RSI seviyesi 70,18-70,25 arasında hareket etmektedir. Geçmiş verilere bakılırsa en son Bitcoin RSI seviyesi en son 13 Mart tarihinde 70 değerinin üzerine çıkmıştı. Bu tarihten sonra Bitcoin fiyatı 61,850 dolardan 50,420 dolar seviyelerine kadar düşmüştür. Bu düşüşte Bitcoin %18,46’ya yakın değer kaybetmiştir. Yine 21-28 Şubat tarihleri arasında RSI seviyesinin 70’in üzerinde çıkmıştı. Bu tarihte de Bitcoin fiyatı 58,350 dolardan 43,000 dolara gerilemişti. Bu düşüşte de Bitcoin %26,31 değer kaybetmişti. Son olarak bir örnek daha vermek gerekirse; günümüzden geçmişe doğru baktığımızda RSI seviyesinin 70’in üzerine çıktığı bir diğer tarih 7 Şubat-21 Şubat tarihleri arasındadır. Bu 14 günlük süreçte Bitcoin, 37,350 dolar seviyelerinden 58,350 dolar seviyelerine yükselmeyi başarmıştır. Bu iki haftalık süreçte toplam olarak %56,32 değer kazanmıştır.

Bu verilerden yatırımcıların sert düşüşlere hazırlıklı olmasının yanı sıra sert düşüşlere de hazırlıklı olmaları sonucunu çıkarmaları gerekmektedir.

Geçmişe bakıldığında 2 Ocak ile 9 Şubat tarihleri arasında da Bitcoin’in aynı fiyat aralığında takıldığı görülmektedir. Kısacası bu lokasyonun üzerine çıkmak zor olacak ancak kırılımın yukarı yönlü olması durumunda son bir haftadaki sert yükselişlerden çok daha sert yükseliş görebiliriz.

Böyle bir lokasyonda Bitcoin yatırımcıları pozisyon korumaya yada kısa stoplar ile işlem yapmaya devam edecek gibi görünüyor. Alt coin yatırımcıları ise al-sat mantığından çok kopmamaları gerekmekte. Özellikle böyle bir direnç lokasyonunda alıcıdan çok satışı konumunda olmak gereklidir. Mevcut pozisyonlarda kâr durumunda ise kâr satışı yapıp, giriş noktalarına stop koymaları sağlıklı olacaktır. Haricinde yeni pozisyon açmayı düşünen yatırımcılar ise portföy büyüklüğüne göre kısa stoplu işlemler denemesi olası büyük zararların önüne geçecektir. Ayrıca pozisyon büyüklüğü riske edilebilecek bir lokasyonda olmadığımız için pozisyonlara minimum oranda girişler yapılması yatırımcıların portföylerini koruması konusunda faydalı olacaktır.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz.

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.