KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

18.06.2021 ABD Dolar Endeksi Grafik ve Analizi

dxy

Son FED toplantısından dolar için faiz artırımı ile alakalı direk karar çıkmamıştı. Bunun yanında özellikle toplantı sonrası yapılan açıklamalarda faiz artırımının erken bir tarihte olacağı ve tahvil alımlarında azaltmaya yönelik işaretlerin verilmesinin ardından sert yükselişler gelmeye başladı. Son 3 gündür küresel piyasalarda dolar çılgınlar gibi yükseldi. Özellikle son 1 ayda kaybettiği değeri 3 günde kazanmış olması da gözden kaçmıyor.

Temel olarak arkasına sağlam bir rüzgar alan dolar, teknik açıdan da küresel piyasalarda çıkışını sürdürme imkanı olduğunu gösteriyor.

Grafik üzerinde Bearish butterfly formasyonu oluşacak gibi görünüyor. Bu formasyonun hedefi önce yükseliş sonra düşüştür. Teknik analiz konusunda kendinizi yetiştirmek için ücretsiz teknik analiz derslerimize katılabilirsiniz.
92,092 puan üstünde tutunması durumunda DXY değerini önümüzdeki günlerde 96,300 puan seviyelerinde görmemiz muhtemeldir.

Özellikle son günlerde kripto para piyasalarında görülen düşüşlerin ana kaynaklarından biri de ABD dolar endeksinin sert yükselişidir. Kripto paraları takip eden bir çok yatırımcının ABD dolar endeksini de takip etmeleri gereklidir.

FED toplantısından faiz kararı çıkmadıysa da toplantı sonrası yapılan açıklamalarda önümüzdeki yıllar için “özellikle 2023 yılı” faiz düşünüldüğü dile getirilmişti.

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.