KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

13 Eylül XRP Analizi

XRP, uzun bir süredir devam eden SEC davalarından ötürü piyasanın gerisinde kalmış durumda. Market hacmi büyüklüğü göz önünde bulundurulursa kendi klasmanındaki ürünlere karşın son dipten yükselişi de vasat kaldı. İşte XRP analizi detayları;
Günlük grafiği incelediğimiz zaman Bitcoin’in 7 Eylül günü 1 saat içinde 10 bin dolar düşmesi XRP’de de %30’luk bir değer kaybına sebep olmuştu. Ancak bu düşüşe rağmen XRP günlük tabloda 50 günlük hareketli ortalamasını destek olarak kullanabilmiştir.

Ayrıca yatayda güçlü bir destek olan 1,04-1,10 dolar seviyesinin de altında kapanışlar yapmadı. Buda bu bölgenin XRP için önemini teyit etmiş oldu. Ayrıca bu bölgenin bir diğer önemi de Fibonacci düzeltme aracı ile yapılan çizimde 0,382 bölgesinin destek olarak çalıştığını göstermekte. Bu bölge de yine diğer veriler ile kesişen 1,05 doları göstermekte.
Bir çok farklı verinin aynı lokasyonda birleşmesi bölgenin güçlü olduğunu ve her türlü satıcı baskısına karşın alıcıların devreye girdiğini göstermekte. Dolayısıyla XRP yatırımı düşünen yatırımcıların genel yatırımcı hareketlerini takip ederek bu lokasyonları değerlendirmeleri ticaretin sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra momentumda zayıflama olduğu halde hâlâ değerlerin pozitif olması, RSI değerinde herhangi bir negatif uyumsuzluk olmaması da yükseliş olabilme ihtimalini destekler nitelikte. XRP için tek sorun kendi market hacmine eş değer ürünlere nazaran işlem hacmi olarak zayıf kalmasıdır. Bitcoin eşliğinde hacim desteği alması durumunda önümüzdeki günlerde 1,20 ve 1,40 dolar seviyelerini zorlaması beklenmektedir.

Grafik verilerinin yanı sıra XRP, kripto para piyasasının en eski ürünlerinden biridir. Kendine eşdeğer diğer kripto paralardan geri kalmasının bir sebebi de XRP’in kurucu ekibinde yer alan ve aynı zamanda Stellar (XLM) kurucusu olan Jed McCaleb’in piyasanın yükseldiği zamanlarda elindeki XRP’leri satmasıdır. Geçmiş yıllara bakıldığında 2014-2019 yılları arasında 1 milyardan fazla XRP satan McCaleb, malesef bu satışlarına hâlâ devam etmektedir. En son 2021 yılı Şubat ayı başlarında 135,8 milyon adet XRP sattığı bilinmektedir. Bu satışlar özellikle XRP’nin piyasasının yükseldiği zamanlar gerçekleştiği için fiyatların sert olarak düşüşüne sebep olmaktadır. Bu durumda yatırımcıların XRP’ye karşı soğuk bakmasına sebep olmaktadır. McCaleb’in hâlâ elinde ne kadar XRP bulunduğu ve satışlarına devam edip etmeyeceği bilinmezken, devam etmesi durumunda yatırımcılarını küstürmeye sebep olacağı aşikârdır.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.