1 Ağustos Bitcoin Analizi

Bitcoin uzun bir aradan sonra yeniden eski direnç noktası olan 40,500-42,500 dolar seviyelerine yeniden yükseldi. Yazımızın paylaşıldığı saat itibariyle Bitcoin fiyatı 41,731 dolardır.

Burası geçmişte güçlü direnç olarak çalışmış ve 8-22 Ocak tarihlerinde Bitcoin fiyatında %30’a yakın düşüşün başladığı bölge olmuştur. Güçlü direnç olarak çalışan bu bölgenin yukarı yönlü kırılımı ile Bitcoin 8 Şubat tarihinde %23 değer kazanarak boğa koşusuna kaldığı yerden devam etmiştir. Ayrıca Mayıs ayında Çin Hükümeti ve Elon Musk tarafından peş peşe gelen kötü haberler ile büyük bir düşüş başlamıştı. Bitcoin, 17 Mayıs tarihine gelindiğinde daha önce direnç olarak çalışan bu bölgeden destek alarak toparlanmaya çalışmıştı. Ancak kötü haberlerin arkası kesilmeyince bu güçlü konumun kırılması ile Bitcoin fiyatı bir günde %31 değer kaybederek yaklaşık iki buçuk ay sonra yeniden 40,000 doların altına inerek 30,000 dolara iğne atmıştı.

Bitcoin, 19 Mayıs’tan şimdiye kadar her yükselişinde bu güçlü lokasyonda takılarak yaklaşık %25-30 arasında değer kaybetmiştir. Şimdi ise yine aynı konumda bulunuyoruz. Aşağıda görüldüğü üzere Bitcoin fiyatı 42,500 dolar seviyelerine yaklaşsa da bu direncin üstünde bir mum kapanışı yapamadı. Günlük tabloda yükseliş devam ederken hacmin düştüğü de dikkat çekici. Zirve seviyesinde ve 59,500 dolar seviyesinde oluşan tepeler ile son yükselişinde oluşan tepe arasında büyük bir negatif uyumsuzluk söz konusu. Momentum son günlerde boğaların lehine dönmüş olsa da hafiften ayı hakimiyeti hissedilmeye başlandı. Bu verilerin hepsi göz önünde bulundurulursa Bitcoin fiyatının bulunduğu konum yatırımcılar için sıkıntı doğurabilir.

Teknik olarak bir destek ve direnç ne kadar çok test edilirse o kadar sağlamdır. Ancak sağlam destek ve direnç bölgelerinin kırılımı da bir o kadar güçlü ve sert olur. Bu doğrultuda yatırımcıların her iki pozisyona göre de hazırlıklı olması olası kayıpları önleme veya minimize etme yada olası yükseliş durumunda kâr edebilme konusunda etkili olacaktır.

Yukarıda bulunan grafik Bitcoin’in günlük grafiğinin logaritmik görüntüsüdür. Logaritmik grafikler genelde uzun zaman aralıklarında tercih edilse de bir çok ünlü analist günlük grafiklerde de logaritmik inceleme yapılmasının daha doğru sonuçlar vereceği kanısında. Biz ekstradan aşağıya lineer görünümü de ekleyeceğiz.

Lineer grafik üzerinden bakıldığında Bitcoin’in boğa trendinde gördüğü son zirveden gelen düşüş trendine temas ettiği görülmekte. Buda bu bölgenin ne kadar güçlü bir direnç olduğunun başka bir kanıtıdır. Kırılımın gerçekleşmesi teknik olarak ayı trendinin de kırılmış olduğu anlamına gelecektir. Buda ilerleyen zamanlarda Bitcoin’in belki de yeni zirvelere koşabileceğini göstermektedir.

Grafiği Tradingview üzerinden görüntülemek için tıklayınız.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi iletmek için Telegram Sohbet bölümümüze katılabilirsiniz

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

26 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir