KSKN Kripto

Kripto para dünyasına dair her şey

05.07.2021 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Kripto paralarda korku ve açgözlülük endeksi, Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasının yatırımcı gözünde bir nevi duygularını ifade eder. Korku ve açgözlülük endeksi sıfıra yaklaştıkça “Aşırı Korku”, 100 değerine yaklaştıkça “Aşırı Açgözlülük” olarak ifade edilir. Kripto para piyasasının yükselmesiyle insanlarda açgözlülük seviyesi yükselirken, düşüşlerde ise korku seviyesi yükselir. Korku ve açgözlülük endeksinin varsayımları aşırı duygulardan kaçınmak amacındadır. Korku ve açgözlülük endeksi hesaplanırken 6 tane farklı faktör göz önünde bulundurulur.
Bunlar;
Hacim(Pazar İvmesi), Volatilite, Anketler, Sosyal Medya, Hakimiyet ve Trendlerdir. Sitemizde paylaşılan veriler 3. taraf sitelerden elde edilmektedir. Bu bilgiler eşliğinde alım-satım yapılması önerilmez!

05.07.2021 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Her piyasada olduğu gibi kripto para piyasasında da yatırımcıların duygusal davranışlar sergilediği aşikardır. Fiyatlar yükselirken yatırımcılar açgözlü davranırlar ve buna maalesef FOMO (kaybetme korkusu) ile sonuçlanmaktadır. Ayrıca yatırımcılar fiyatlar düşmeye başladığında zarar etme korkusuyla elindekileri satıp yeniden alım yapmazlar. Korku ve açgözlülük endeksi üzerinde iki varsayım vardır;

1- Aşırı korku, özellikle yeni ve bilgisiz yatırımcılar için panik havasına sebep olmaktadır. Böyle bir durum büyük yatırımcılar için alım fırsatı olarak değerlendirilir.
2- Piyasa yükselirken yatırımcılar her şeyin daha da yükseleceğini düşünüp açgözlü davranıyorsa, buda piyasanın bir düzeltme yapmasına yada düşmesine işarettir. Yani piyasa takibi iyi olan ve büyük yatırımcılar işlemlerini satış yönünde gerçekleştirir.

Bundan ötürü teknik ve temel analizin yanı sıra korku ve açgözlülük endeksini de takip etmek faydalı olabilir. Sitemizde paylaşılan bu veriler 3. taraf kaynaklardan elde edilen bilgilerdir. Makalemizin amacı bilgi vermektir. Alım-satım işlemlerinizi bu veriler doğrultusunda yapmayınız.

YASAL UYARI: Ksknkripto.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ksknkripto.com herhangi bir kripto para, hisse senedi, emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Ksknkripto.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Ksknkripto.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.